Irlandzka analityczna i badawcza firma Research and Markets pracująca dla ponad 30 tys. przedsiębiorstw na całym świecie, na początku ostatniego miesiąca tego roku opublikowała obszerny raport rynkowy dotyczący przyszłości wydobycia, rafinacji i konsumpcji miedzi na świecie.
Na samym początku trzeba odnotować, że prognozy te są dobre. Produkcja miedzi górniczej na światowym rynku w 2021 r., wyniosła 22,42 megaton. Oczekuje się, że produkcja miedzi górniczej osiągnie 29,19 megaton do 2027 r. Podczas, gdy produkcja miedzi rafinowanej ma wynieść 32,80 megaton do końca 2027 r.
Ilość miedzi rafinowanej przekracza ilość wydobywanej. Jest to spowodowane przez huty, które skupują miedziany złom, aby poprawić swoje wyniki produkcyjne. Oczekuje się, że globalna produkcja miedzi górniczej będzie rosła na poziomie 4,5 proc. w prognozowanym okresie 2022-2027. Produkcja miedzi rafinowanej ma mieć optymalny wzrost na poziomie 4,0 proc.
Oczekuje się, że globalna konsumpcja miedzi będzie na poziomie 2,4 proc. Udział Ameryki Łacińskiej w rynku wydobycia miedzi wynosi ok., 40,5 proc.
Wysokie światowe ceny miedzi przyciągają inwestycje w poszukiwanie złóż w krajach afrykańskich. Przy czym DRK i Zambia pozyskują duże fundusze kapitałowe. Kraje te, przyczynią się do powstania wzrostu produkcji miedzi w Afryce. W produkcji miedzi rafinowanej pierwsze miejsce zajmuje Azja z Chinami, Japonią i Indiami. Potem jest Europa i Ameryka Łacińska.
Raport zauważa znaczny wzrost potencjału hutniczego przetwórstwa miedzi w krajach Afryki, które wkrótce przystąpią do globalnej konkurencji.
Prognozy raportu dla firm wydobywających rudy miedzi, jak i dla wszystkich elementów jego przetwórstwa przewidują, że czeka ich dobra koniunktura. Zapewnić ma ją kilka rozwijających się przemysłów wymagających zwiększonego udziału miedzi. Są to przede wszystkim producenci samochodów elektrycznych oraz urządzeń sztucznej inteligencji, przemysłu odnawialnych źródeł energii i to zarówno dla wiatraków, jaki paneli słonecznych, jak i również rozwijający się przemysł budowlany potrzebuje coraz bardziej odpornych na korozję wyrobów z miedzi.
Ogólnie rzecz biorąc od strony rynkowej dla miedzi nadchodzą długie lata dobrej i trwałej koniunktury. Zauważyć trzeba, że tego rodzaju prognozy rynkowe sprawdzają się w czasach spokojnych zarówno, politycznie, społecznie, finansowo i militarnie, Obecne czasy są raczej mniej spokojne. Dlatego raport ten można uważać za teoretyczną i cząstkową tylko prognozę pomyślności dla miedzi.
Nie uwzględnia on niedokończonych jeszcze reform prawnych w Chile oraz zamieszek w Peru. O tym, że prognozy te mogą być niepewne wystarczy spojrzeć na pierwszych pięciu producentów miedzi wytwarzających 60 proc. ich globalnej ilości to: Chile, Peru, Chiny, Demokratyczna Republika Konga oraz Stany Zjednoczone Ameryki. Te ostatnie z tej piątki są pod każdym względem. najbardziej stabilnym krajem.
Raport ten nie uwzględnia też skutków wojny na Ukrainie i jej wpływu na rozwój pokojowych form zapotrzebowani na produkty z miedzi. Od strony rynkowej jest on jak najbardziej potrzebny, jednak lepiej by było, gdyby równolegle powstały raporty na pozostałe jeszcze kwestie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.