Afryka obfituje w wszelkie bogactwa naturalne. Znajduje się tam 90 proc. światowych zasobów kobaltu, 90 proc. platyny, 50 proc. złota, 98 proc. chromu, 64 proc. magnezu i 33 proc. uranu. Posiada więcej rezerw paliw płynnych od Ameryki Północnej i 40 proc. światowego potencjału hydroenergetycznego.
Afryka dopiero rozwija swoje możliwości wydobywcze – znajduje się tam 30 proc. wszystkich zasobów mineralnych świata, Jednakże przypada na nią tylko 10 proc. ich obecnego wydobycia. Teraz dominują tu chińskie inwestycje surowcowe.
Międzynarodowy Fundusz Monetarny ocenia, że 80 proc. afrykańskiego eksportu do Chin przypada na cztery towary: ropę, rudy żelaza, drewno i diamenty. Stany Zjednoczone zamierzają zmienić tę sytuację na swoją korzyść. Na stronach internetowych amerykańskiego rządu U.S. Departament of State, ukazała się informacja, że w dniach 13-15 grudnia 2022 r. prezydent Joe Biden gościć będzie w Waszyngtonie przywódców z całego kontynentu afrykańskiego na szczycie USA-Afryka. Szczyt ma zademonstrować trwałe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Afryce i podkreślić znaczenie stosunków amerykańsko-afrykańskich oraz zapewnić ściślejszą współpracę w zakresie wspólnych globalnych priorytetów.
Stany Zjednoczone są przekonane, że Afryka będzie kształtować przyszłość — nie tylko mieszkańców Afryki, ale i całego świata. Prezydent USA napisał z tej okazji: „Nie mogę się doczekać współpracy z afrykańskimi rządami, społeczeństwem obywatelskim, diasporami w całych Stanach Zjednoczonych i sektorem prywatnym w celu dalszego wzmacniania naszej wspólnej wizji przyszłości stosunków USA-Afryka.”.
Oczekuje się, że w tegorocznym szczycie, drugim od czasu, gdy były prezydent Barack Obama był gospodarzem tego wydarzenia w 2014 r., weźmie udział około 50 szefów państw i wyższych urzędników rządowych z krajów afrykańskich. Tematem tego szczytu mają być problemy demokracji, bezpieczeństwa żywnościowego, kryzys klimatyczny i promowanie inwestycji w infrastrukturę, zdrowie i odnawialne źródła energii, omówione zostaną również projekty surowcowe i energetyczne.
Prezydent USA ma również udzielić wsparcia Unii Afrykańskiej, która podczas szczytu uzyska stałe członkostwo w Grupie 20. Stany Zjednoczone starają się pogłębiać więzi z Afryką, rywalizując o wpływy z Chinami, największym partnerem handlowym kontynentu oraz Rosją, która w ostatnich miesiącach skutecznie zacieśniła stosunki z regionem, podczas gdy państwa zachodnie próbowały izolować ją w związku z inwazją na Ukrainę.
Przy tej okazji podkreśla się, że dwukierunkowa wymiana handlowa USA z Afryką Subsaharyjską wyniosła w ubiegłym roku 44,9 mld USD, co stanowi wzrost o 22 proc. w stosunku do 2019 r., podczas gdy bezpośrednie inwestycje zagraniczne w regionie spadły o 5,3 proc. do 30,31 mld USD w 2021 r.
W styczniu 2021 r. rozpoczęła działalność Afrykańska Kontynentalna Strefa Wolnego Handlu (AGOA), która po uruchomieniu w 2030 r. byłaby największą strefą wolnego handlu na świecie pod względem obszaru. Inicjatywa ta prawdopodobnie stanie się kluczowym filarem w ułatwianiu handlu między Stanami Zjednoczonymi a Afryką. Blok ten ma potencjalny rynek liczący 1,3 miliarda ludzi z łącznym produktem krajowym brutto w wysokości 2,6 biliona dolarów.
Według afrykańskich mediów, powodzenie tego szczytu zależy od tego, czy prezydent USA jest gotów naprawdę współpracować z Afrykanami jak równy z równym, a nie jak starszy brat mówiący krajom, co mają robić.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.