Rządowy projekt ustawy o zasadach wykonywania niektórych uprawnień Skarbu Państwa został przyjęty przez sejmową Komisję Skarbu - dowiedział się portal nettg.pl. Projekt zakłada między innymi przeniesienie nadzoru właścicielskiego nad górnictwem z Ministerstwa Gospodarki do Ministerstwa Skarbu.
O wniesienie poprawek do projektu upominała się górnicza Solidarność. Dominik Kolorz, przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa informuje, że na apel związku pozytywnie odpowiedziały trzy kluby parlamentarne: SLD, PJN oraz PiS. Podczas wtorkowego posiedzenia podkomisji nadzwyczajnej (wyłonionej z sejmowej komisji Skarbu) przyjęto rządowy projekt ustawy nie uwzględniający zaproponowanych poprawek. Z formalnego punktu widzenia poprawki mogą zostać wniesione jeszcze podczas drugiego czytania ustawy.
Zdaniem Sekcji Krajowej Górnictwa NSZZ Solidarność cześć zapisów zawartych w projekcie ustawy narusza zasady partnerstwa społecznego, które zostały uregulowane w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji, w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz w obowiązującej Strategii funkcjonowania górnictwa. Kolejnym punktem, co do którego Solidarność ma wątpliwości, jest powołanie komitetu nominacyjnego, który miałby wskazywać członków rad nadzorczych w spółkach skarbu państwa. Według rządowego projektu prawa wyboru swoich przedstawicieli do rad nadzorczych pozbawiona ma zostać natomiast załoga.
Rządowy projekt ustawy o zasadach wykonywania niektórych uprawnień Skarbu Państwa został przyjęty przez Radę Ministrów 2 listopada. Zdanie odrębne w tej sprawie wyraził minister gospodarki Waldemar Pawlak, który w grudniowym wywiadzie dla Trybuny Górniczej argumentował, że dla osiągnięcia rzeczywistego celu ustawy, którym jest wprowadzenie jednolitych i efektywnych mechanizmów nadzoru i prywatyzacji spółek z udziałem Skarbu Państwa nie jest konieczne skupianie wszystkich uprawnień właścicielskich w ręku ministra skarbu, a jedynie ujednolicenie praktyk dotyczących nadzoru właścicielskiego sprawowanego przez różne ministerstwa.
- W sytuacji, kiedy polityka właścicielska wiąże się z wyznaczaniem długoterminowych i strategicznych celów, nadzór właścicielski powinien sprawować minister odpowiedzialny za kształt polityki właścicielskiej w branży, w której działa spółka. Niezbędne jest podejście oparte o dobre praktyki giełdowe, zapewniające przejrzystość zarówno zarządzania spółkami skarbu państwa jak i nadzoru nad nimi – stwierdził minister gospodarki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.