- Nigdy nie byliśmy tak zaawansowani w projektach jądrowych jak teraz - powiedziała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Wskazała, że kluczowe jest znalezienie instytucji i partnerów, z którymi zbudujemy model współpracy na lata. To nie tylko kwestia pieniędzy, ale także zaufania - dodała.
W Warszawie odbywa się w czwartek konferencja dotycząca finansowania projektów jądrowych zorganizowana przez Agencję Energii Jądrowej przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD NEA - Nuclear Energy Agency przy Organisation for Economic Cooperation and Development) oraz Międzynarodowe Ramy Współpracy dla Energetyki Jądrowej (IFNEC - International Framework for Nuclear Energy Cooperation) we współpracy z polskim resortem klimatu i środowiska.
- Nigdy nie byliśmy tak zaawansowani w projektach jądrowych jak teraz. Jesteśmy z tego dumni. Mamy technologię, jesteśmy przed uzyskaniem ważnych pozwoleń - mam nadzieję, że to nastąpi wkrótce - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, otwierając konferencję.
Szefowa MKiŚ poinformowała, że Polska jest zdeterminowana, by mieć przynajmniej 20 proc. energii jądrowej w miksie energetycznym. Wskazała zarazem na wyzwania związane m.in. z wyszkoleniem kadr. - Mamy dobrych inżynierów, wyzwaniem jest zatrzymanie ich w Polsce, wyposażenie w odpowiednie umiejętności i zbudowanie dobrych zespołów na lata - tłumaczyła.
Jak mówiła minister Moskwa, kolejne wzywanie nie tylko w Polsce, ale na świecie dotyczy łańcucha dostaw. - Wierzymy, że odpowiedzią na te wyzwania jest współpraca, w zakresie kadr, technologii, łańcucha dostaw, a także w zakresie finansowania - zaznaczyła.
Zauważyła, że finansowanie projektów jądrowych wiąże się z budowaniem dobrych relacji i partnerstwa na wiele lat, wspólnego ponoszenia ryzyka. Kluczowe jest dla nas teraz znalezienie takich instytucji i partnerów, by zbudować model współpracy na lata, by być razem w tym projekcie i w niego wierzyć, bo to nie tylko kwestia pieniędzy, ale także zaufania - podkreśliła minister klimatu.
OECD NEA jest międzyrządową agencją, która ma ułatwiać współpracę między krajami w zakresie bezpieczeństwa jądrowego, technologii, a także aspektów środowiskowych i prawnych. Polska należy do NEA od 2010 r.
IFNEC to organizacja utworzona w 2006 r. z inicjatywy Stanów Zjednoczonych, której celem jest zapewnienie forum do współpracy w wypracowywaniu korzystnych rozwiązań dla zapewnienia wykorzystania energii jądrowej do celów pokojowych. Polska należy do IFNEC od 2007 r.
Program NEA-IFNEC Financing Initiative został uruchomiony przez NEA i IFNEC we współpracy z polskim MKiŚ w 2020 r. W ramach tej inicjatywy odbywają się m.in. konferencje i webinaria poświęcone zagadnieniom związanym z finansowaniem projektów jądrowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.