Kurs EUR/PLN po decyzji RPP utrzymał się w ponad miesięcznej konsolidacji i wydaje się, że to przyszłotygodniowe globalne czynniki mogą wybić tę parę z tego trendu bocznego - powiedział PAP Biznes strateg rynkowy PKO BP Mirosław Budzicki. Jego zdaniem na SPW rynek przereagował w wycenie obniżek stóp pod koniec 2023, co może doprowadzić do wzrostu krótkiego końca krzywej powyżej 7 proc.
Kursu EUR/PLN od ponad miesiąca konsoliduje się w strefie 4,66-4,72, a w czasie tego okresu rynek przetestował ważne, techniczne wsparcie znajdujące się na 4,65. Przełamanie tego wsparcia będzie wymagało mocniejszego impulsu, którego póki co nie ma - powiedział PAP Biznes strateg rynkowy PKO BP Mirosław Budzicki.
Jak wskazał ekonomista, środowa decyzja RPP, zgodnie z oczekiwaniami nie miała wpływu na rynek.
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu z 7 grudnia utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Ankietowani przed posiedzeniem analitycy spodziewali się braku zmian stóp procentowych, czyli stopy referencyjnej na poziomie 6,75 proc.
Mówiąc o czynnikach osłabiających złotego należy wspomnieć o perspektywach wzrostu inflacji oraz sygnałach wskazujących na to, że RPP nie tylko zamierza utrzymywać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ale rozważa ich obniżenie pod koniec 2023 roku - powiedział Budzicki.
Ekonomista dodał, że od października br. krajowe czynniki wydają się mieć mniejszy wpływ na złotego, a główny wpływ ma na polską walutę ma globalny popyt na aktywa ryzykowne, do których zaliczają się waluty EM.
Dodatkowo pojawiły się medialne informacje sugerujące pewien progres w negocjacjach z UE dotyczący KPO, co ma pozytywny wpływ na PLN. Można również dodać to, że inwestorzy mają świadomość, iż ewentualne wybicie górą z przedziału zmienności na EUR/PLN (powyżej 4,72 - PAP) może skłonić MF do bardziej aktywnej wymiany środków na rynku - dodał.
Uwzględniając główną rolę czynników globalnych w kształtowaniu kursu PLN wydaje się, że wydarzeniami, które mogą istotnie wpłynąć na złotego są przyszłotygodniowe posiedzenia Fed i EBC. (odpowiednio 14 i 15 grudnia 2022) - wskazał Budzicki.
O godzinie 19.22 kurs EUR/PLN notowany jest w okolicach wtorkowego zamknięcia na 4,6887, a USD/PLN idzie w dół o 0,58 proc. do 4,4552.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.