Ukazał się kolejny numer Górniczej, a w nim m.in. relacja Macieja Dorosińskiego z górniczej pielgrzymki na Jasną Górę. Pracownicy sektora wydobywczego już po raz 32. wybrali się do Częstochowy.
Bezpieczna praca, zdrowie i pomyślność dla branży to intencje, z którymi już od lat górnicy pielgrzymują na Jasną Górę. Na pierwszej stronie Górniczej piszemy również o finale konkursu „Pracuję bezpiecznie” PGG, rozegranym w Rybniku-Niedobczycach, nie brakowało emocji.
Ambitne plany zakładały, że w Lubelskim Zagłębiu Węglowym powstanie siedem kopalń węgla kamiennego. Ostatecznie powstała jedna, ale wyjątkowa. I to właśnie jej wyniki podsumowuje red. Maciej Dorosiński, a okazja jest ku temu znakomita. 30 listopada br. miną dokładnie cztery dekady od uruchomienia pierwszej ściany wydobywczej w LZW.
Polecamy artykuł red. Jacka Madei o przecenach węgla na światowym rynku. Jak wygląda sytuacja na giełdach i jakie są prognozy? O tym autor pisze na s. 3.
W ruchu Bielszowice górnicy notują dobre postępy. W zbliżającym się 2023 r. będą fedrować kolejne trzy nowe ściany. Załoga nie zwalnia tempa – akcentuje w swym materiale red. Kajetan Berezowski.
Red. Maciej Dorosiński zwraca uwagę, że listopad i grudzień to czas akademii i karczm piwnych, na których świętuje górniczy stan. Jak wygląda świętowanie po pandemii? Na s. 4 wszystko w tej kwestii wyjaśniamy.
„Warto starać się, aby być dobrym człowiekiem, bo to daje radość” – przekonuje górnik i podróżnik Mieczysław „Hajer” Bieniek. Jak zawsze chętnie dzieli się swymi wspomnieniami z kolejnych wypraw. Ty razem przepytała go Katarzyna Zaremba-Majcher.
Co ma wspólnego Izera z górnictwem? Tomasz Rzeczycki wie najlepiej i spieszy z wyjaśnieniami. Ciekawych odsyłamy na s. 5.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń wraz z nieodpłatnym nabyciem kopalń przeznaczonych do likwidacji przejmuje także ich zobowiązania związane z rekultywacją terenów zdegradowanych wskutek działalności górniczej. Zobowiązania te dotyczą zarówno terenów rolnych i leśnych, jak i terenów, na których znajdowały się zakłady górnicze, składowiska odpadów pogórniczych, osadniki wód dołowych itp. Ich rekultywacja to zwykle długi i kosztowny proces, który stanowi duże wyzwanie – zwraca uwagę red. Jacek Madeja w artykule „Wyzwania stojące przed SRK” s. 5. Ten sam autor wspomina ponadto o wciąż aktualnym problemie węgla dla samorządów.
O taśmociągu łączącym kopalnię Sośnica i związanym z tym udogodnieniach dla mieszkańców Gliwic pisze na s. 6 Kajetan Berezowski.
Robert Talarek, pięściarz z Rudy Śląskiej, leci do Dubaju! Jest ceniony za swoją pracowitość, determinację i charakter zarówno w pracy jak i na ringu. Teraz czeka na niego kolejny rywal. Jest nim Kameruńczyk. Walka zaplanowana została na 25 listopada – wspomina w swym artykule Kajetan Berezowski - s. 7.
Na tej samej stronie dowiemy się, jakie wydziały WUG przejęły kompetencje Specjalistycznego Urzędu Górniczego, który został zlikwidowany w październiku br.
„Mistrz bez kimona” - to kolejna historia górnika, tym razem z KWK Bolesław Śmiały, który dzięki swojemu uporowi wniósł się na wyżyny umiejętności sportowych, sięgając po złoty medal mistrzostw Europy w swej dyscyplinie. Jego sylwetkę przybliża red. Kajetan Berezowski na s. 8 najnowszej Górniczej.
Zespół redakcyjny życzy miłej lektury.
Numery aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.