- Departament Energii Stanów Zjednoczonych otworzy w Polsce regionalne centrum szkoleniowe dot. czystych technologii energetycznych i energetyki jądrowej - powiedział we wtorek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. W planach jest też współpraca z uczelniami przy tworzeniu programów studiów.
Podczas Open Eyes Economy Summit w Krakowie Mark Brzezinski przypomniał, że Polska niedawno wybrała Stany Zjednoczone i firmę Westinghouse jako partnera przy realizacji projektu elektrowni jądrowej w Polsce. - W tej chwili realizujemy i przygotowujemy szczegółowe plany dotyczące budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. (...) Będzie to rzeczywisty wyraz ścisłej relacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Ta inwestycja stworzy tysiące miejsc pracy, które będą korzystne dla obu krajów - podkreślił ambasador USA w Polsce.
Jego zdaniem projekt energetyki jądrowej jeszcze bardziej zbliży nas do siebie. Wskazał, że jest to pierwszy krok w wielu wymiarach. - Mamy nadzieję, że będziemy mogli wspierać Polskę, która w przyszłości stanie się regionalnym centrum, jeśli chodzi o energetykę jarową do zastosowań cywilnych. Polska wybrała Westinghouse jako realizatora pierwszych trzech reaktorów jądrowych. Mamy nadzieję, że w przyszłych miesiącach to właśnie Westinghouse zostanie wybrane jako realizator wszystkich sześciu planowanych w Polsce reaktorów jądrowych - stwierdził Brzezinski.
Jak mówił, w długoterminowej perspektywie Stany Zjednoczone zamierzają współpracować z Polską przy rozwijaniu nowych technologii jądrowych, jak małe reaktory modułowe (SMR).
Zapowiedział otworzenie w Polsce regionalnego centrum szkoleniowego amerykańskiego Departamentu Energii dotyczącego czystych technologii energetycznych i energetyki jądrowej. - Departament Energii Stanów Zjednoczonych proponuje i tworzy plan, dzięki któremu będziemy mogli szkolić młodych ludzi w Polsce. (...) To jest jeszcze sfera planów, ale po części są one już realizowane - mówił Brzezinski.
Ambasador USA dodał, że planowane są studia oraz kursy stacjonarne i online dotyczące energetyki jądrowej. - Nie chodzi tylko o inżynierię jądrową. Będziemy kształcić szereg innych specjalistów, m.in. specjalistów informatyków i innych specjalistów w zakresie energetyki - powiedział.
Mark Brzezinski poinformował, że są też plany podjęcia współpracy z uczelniami wyższymi, by stworzyć odpowiednie programy studiów i w ten sposób kształcić nowe pokolenie specjalistów.
Na początku listopada Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której wskazuje, że pierwsza elektrownia jądrowa ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Pierwszy blok powstanie do 2033 r. Elektrownia zostanie zlokalizowana w północnej Polsce.
Według danych podanych przez Amerykańską Izbą Handlową w Polsce, Amerykanie są obecnie drugą największą grupa zagranicznych inwestorów w Polsce, zatrudniająca prawie 300 tysięcy pracowników. Według danych z 2020 r. inwestycje amerykańskie w Polsce wynosiły 26,8 mld dol. Dodano, że od 2010 r. wzrosły o 86 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.