- Nadmiarowe zyski spółek energetycznych mogą sięgnąć kilkudziesięciu miliardów złotych rocznie - ocenił szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber.
Minister w wywiadzie dla Radia Plus wskazał, że rozporządzenie ws. sposobu obliczania limitu ceny za energię elektryczną pozwoli ograniczyć nadmiarowe zyski spółek energetycznych. Wyjaśnił, że rozporządzenie wylicza koszty produkcji, dolicza też marże oraz dodatek inwestycyjny, a cała reszta będzie tą procedurą objęta.
- Te środki - jak kontynuował - trafią do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny i będą służyły minimalizowaniu negatywnych efektów wysokich cen energii elektrycznej do odbiorców końcowych.
Przypomniał, że zgodnie z uwzględnionym w rozporządzaniu wzorem, wytwórcy energii powinni obliczyć swoje koszty produkcji, doliczyć marżę oraz dodatek inwestycyjny a cała reszta zostanie ściągnięta ze spółek jako zyski nadmiarowe.
Pytany o wysokość nadmiarowych zysków w skali roku, Schreiber powiedział, że może to być nawet kilkadziesiąt miliardów złotych.
Pytany o to, jaki może być poziom oszczędności budżetowych zapowiedzianych przez rząd, Schreiber powiedział, że ostateczną skalę będzie można określić w grudniu, a na razie jest to 10-15 mld zł. Przypomniał, że szukanie oszczędności w budżecie na 2023 rok wynika, że szczególnej sytuacji.
- Planowane jest zwiększenie wydatków obronnych o 40-50 mld zł na nowoczesny sprzęt (...), mamy do zrealizowania pakiet wsparcia związany z ochroną portfeli Polaków - dodał.
Minister zaprzeczył, że w ramach planowanych oszczędności wstrzymana ma być budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Wiele osób pewnie chciałoby, żeby ta inwestycja się nie udała, ale jest to przedsięwzięcie realizowane z udziałem bardzo dużych środków unijnych, z udziałem kapitału prywatnego - wskazał.
Pytany o możliwość osiągnięcia kompromisu z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, powiedział, że polski rząd cały czas jest gotowy do kompromisu. - Jesteśmy w stanie wiele dla kompromisu zrobić, ale (...), dobra wola potrzebna jest po obu stronach - zastrzegł.
Od czwartku zaczęło obowiązywać rozporządzenie w sprawie sposobu obliczania limitu ceny dla wytwórców energii elektrycznej, w podziale na technologie oraz dla spółek obrotu energią. Przepisy dotyczą przedsiębiorców, którzy będą musieli przekazywać odpis na rachunek Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.