Kryzys surowcowy, a szczególnie energetyczny powoduje, że na całym świecie wzrasta zainteresowanie krajami, które bogate są we wszelkiego rodzaju kopaliny użyteczne. Do czołówki pod tym względem zaliczana jest Australia.
Tym razem Międzynarodowa Konferencja Górnicza w Sydney (International Mining and Resources Conference - IMARC) zwraca uwagę krajów zainteresowanych dostawami australijskich surowców. Pewnym elementem sensacji, jest udział w tej imprezie delegacji rządowej Arabii Saudyjskiej, co podnoszone jest, jako arabska inicjatywa pozyskania przemysłu górniczego tego kraju dla inwestycji na terenie Półwyspu Arabskiego.
Delegacja ta, której na konferencji tej towarzyszy wystawa prezentująca bogactwa naturalne tego kraju, jest bardzo optymistycznie nastawiona do pozyskania australijskich technologii oraz kadry górniczej do poszukiwań oraz eksploatacji surowców na terenie Arabii Saudyjskiej.
Australijski portal internetowy Stockhead podkreślając wagę arabskich zabiegów o australijskich górników pisze, że arabscy szejkowie z pielgrzymką przybyli do Sydney w tej sprawie.
Trzeba odnotować, że równie entuzjastyczne prognozy o wzajemnej współpracy zamieszcza arabska agencja Arab News. Media te podkreślają, że międzynarodowa konferencja na temat górnictwa i zasobów w 2022 r. — jedno z największych na świecie zgromadzeń górniczych - która rozpoczęła się w Sydney jest pod urokiem ofensywy ze strony ministra górnictwa Arabii Saudyjskiej.
Arabska delegacja Bandara bin Ibrahima Al Khorayefa, została powitana w Australii przez prezesa Metropolitan Local Aboriginal Land Council Allana Murraya i byłą premier Kiwi Helen Clark, którzy wezwali australijskich górników do przyłączenia się do planowanego w ciągu następnej dekady surowcowego boomu inwestycyjnego w krajach bogatych w ropę na Bliskim Wschodzie.
Podzielając zachwyty nad otwierającymi się nowymi perspektywami dla australijskiego górnictwa eksperci zwracają uwagę, że najlepszym miejscem dla australijskich górników jest nadal ich własne podwórko. Ostrzegają oni firmy i inwestorów przed operacjami, które mogą wyglądać świetnie z perspektywy zasobów, ale mają miejsce w krajach o słabych wynikach komercjalizacji odkryć.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.