- W poniedziałek złoty pozostaje zaskakująco mocny, a kurs EUR/PLN próbuje atakować okolice 4,7070 ustanawiając miesięczne minima - powiedział PAP Biznes ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Początek tygodnia na SPW przynosi presję na wzrost rentowności wzdłuż całej krzywej, a w najbliższych dniach 10-latki mogą znaleźć punkt równowagi w przedziale 8,25-8,30 proc. - dodał.
- Poniedziałek na krajowym rynku walutowym przebiega spokojnie, co jest zgodne z naszymi oczekiwaniami. Zaskakujące jest jednak to, że przez ostatnie trzy tygodnie kurs EUR/PLN notuje coraz niższe poziomy i w poniedziałek atakuje okolicach 4,7070 - powiedział Mateusz Sutowicz.
- Sytuacja złotego prezentuje się zaskakująco dobrze zważywszy na fakt, że średnioterminowy obraz otoczenia dla PLN nie jest pozytywny, zważywszy na to co dzieje się w polskiej gospodarce - dodał ekspert Banku Millennium.
O godzinie 14.47 kurs EUR/PLN spada o 0,24 proc. do 4,7106, a USD/PLN zwyżkuje o 0,34 proc. do 4,7579. W tym czasie na rynkach bazowych dolar się umacnia, a kurs EUR/USD spada o 0,6 proc. do 0,9898.
RYNEK DŁUGU
- Na krajowym długu, w poniedziałek, ma miejsce presja na wzrost dochodowości wzdłuż całej krzywej. Moim zdaniem rynek poszukuje swojego punktu równowago po ekstremalnej zmienności, w wyniku której w krótkim okresie znajdowaliśmy się powyżej 9 proc., a następnie poniżej 8 proc. - powiedział ekonomista Banku Millennium.
Ekspert dodał, że jego zdaniem w najbliższym czasie oczekuje się względnej stabilizacji na krajowym długu, do momentu posiedzenia RPP, które odbędzie się 9 listopada br.
- Posiedzenie to obarczone jest sporym ryzykiem i otwartym pozostaje pytanie czy Rada wróci do zacieśniania polityki pieniężnej, czy też nie wróci. Od tego zależeć będą dalsze przetasowania na rynku - powiedział ekspert.
- Ten punkt równowagi dla krajowych 10-latek na najbliższe kilka dni oceniamy na okolice 8,25-8,30 proc. - dodał.
Odnosząc się do opublikowanych w poniedziałek wstępnych danych o CPI z Polski za październik br. ekonomista powiedział, że były one zgodne z rynkowymi oczekiwaniami i nie wpłynęły na przebieg notowań SPW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.