Dwa tygodnie przed końcem koncesji wydobywczej Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uzyskało korzystną dla siebie decyzję środowiskową Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska odnośnie do złoża Dwernik. Decyzji nadany został rygor natychmiastowej wykonalności. Pozwala to spółce na uzyskanie przedłużenia koncesji. W przeciwnym wypadku należałoby wstrzymać wydobycie.
„Nadanie przedmiotowego rygoru [natychmiastowej wykonalności- red.] decyzji jest niezbędne z uwagi na zbliżający się termin wygaśnięcia koncesji na wydobywanie ropy naftowej i towarzyszącego gazu ziemnego ze złoża Dwernik, co pozwoli na ochronę wyjątkowo ważnego interesu strony. Przedmiotowa inwestycja służy realizacji celu publicznego. Wygaśnięcie koncesji zagraża bezpieczeństwu energetycznemu państwa, obniży bowiem dostępność surowców energetycznych oraz spowoduje zagrożenie obniżenia zdolności produkcyjnych z przedmiotowego złoża, z uwagi na konieczność zaprzestania eksploatacji np. poprzez zawodnienie odwiertów, uszkodzenia infrastruktury, ryzyko awarii, zagrożenia erupcją” - napisano w uzasadnieniu decyzji RDOŚ. Przedmiotowa koncesja wygasa 7 listopada 2022 r.
Rozpatrzenie złożonego przez PGNiG wniosku w sprawie złoża Dwernik przebiegło błyskawicznie. Wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu ropy naftowej i towarzyszącego gazu ziemnego ze złoża Dwernik złożony został przez przedstawiciela spółki 17 października 2022 r.
Już następnego dnia RDOŚ powiadomił strony o wszczęciu postępowania i zwrócił się do dyrektora Zarządu Zlewni w Przemyślu, z prośbą o wydanie opinii dotyczącej potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia. Dyrektor Zarządu Zlewni w Przemyślu w opinii z 21 października 2022 r. nie stwierdził takiej potrzeby.
Dodatkowo, przychylając się do złożonego wniosku inwestora, RDOŚ odstąpił przed wydaniem decyzji od zapewnienia możliwości wypowiedzenia się stron postępowania co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. W efekcie decyzja stwierdzająca brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla wydobywania ropy naftowej i towarzyszącego gazu ziemnego ze złoża Dwernik wydana została zaledwie siedem dni po wniosku PGNiG.
Złoże Dwernik położone jest we wsi Dwernik w gminie Lutowiska, w powiecie bieszczadzkim. Główną kopaliną pozyskiwaną z tamtejszego złoża jest ropa naftowa bezparafinowa. Przypływ ropy naftowej uzyskano tam z odwiertu Dwernik-1 oraz z kolejnych odwiertów o tej nazwie i następujących numerach: 2, 3, 5, 7, 8, 9, 10. Obecnie złoże udostępnione jest trzema odwiertami eksploatacyjnymi: Dwernik-7, -8, -9. Pozostałe odwierty po zakończeniu eksploatacji zostały zlikwidowane.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.