Tadeusz Glazór, jeden z budowniczych zagłębia miedziowego, został patronem ronda w Lubinie. Uchwałę w tej sprawie, podjętą przez lubińskich radych, opublikowano w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego. Uchwałą zacznie obowiązywać od 1 listopada 2022 r.
Rondo im. Tadeusza Glazóra znajduje się w śródmieściu Lubina. Usytuowane jest u zbiegu ul.: 1 Maja, Tysiąclecia i Marii Skłodowskiej-Curie, czyli pomiędzy dworcem PKP Lubin a os. Zwycięstwa. Podjęta 4 października 2022 r. uchwała nr XXXIX/282/22 lubińskich radnych precyzuje, że chodzi o rondo położone w granicach działek oznaczonych numerami geodezyjnymi 5/2, 18/2 i cz. 34 obręb 5 miasta Lubina.
Patron ronda był dyrektorem Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń Rud w Lubinie. Urodził się 24 listopada 1922 r., a w Lubinie osiedlił się w 1964 r., nadzorując głębienie pierwszych szybów miedziowych w tym rejonie. Obok Tadeusza Zastawnika - pierwszego dyrektora KGHM i Jana Wyżykowskiego - współodkrywcy rud miedzi pod Lubinem, uznawany jest za jednego z głównych twórców zagłębia miedziowego. Tadeusz Glazór nie doczekał się nadania rondu swojego imienia. Zmarł w 2006 r.
Nowo nazwane rondo jest kolejną arterią w Lubinie, noszącą nazwę nawiązującą do górniczych tradycji miasta. Na terenie Lubina istnieją także m.in. ulice o takich nazwach, jak: Sztygarska, Wiertników, Kopalniana, Szybowa czy Gwarków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.