Bytomska kopalnia Eko-Plus zamierza rozpoznać geologicznie fragment złoża „Powstańców Śląskich 1”. Wniosek w tej sprawie złożony został do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
Na wniosek Zakładu Górniczego Eko-Plus Sp. z o. o. w restrukturyzacji, katowicki RDOŚ wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą „Projekt robót geologicznych dla rozpoznawania części złoża węgla kamiennego Powstańców Śląskich 1 w Bytomiu”. Jednocześnie RDOŚ postanowił wystąpić o stanowisko w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Złoże, którego dotyczy wniosek, znajduje się pomiędzy śródmieściem Bytomia a radzionkowską dzielnicą Rojca. Zajmuje 535,95 ha i administracyjnie leży w granicach trzech miast. Są to Bytom, Radzionków i Piekary Śląskie. Złoże rozciąga się na linii wschód-zachód. Na zachodzie kończy się za linię tramwajową łączącą centrum Bytomia z zajezdnią Stroszek. Wschodnie granica złoża położona jest w pobliżu śródmieścia Piekar Śląskich.
Nad złożem znajdują się m. in. centrum handlowe M1 w Bytomiu, fragment linii kolejowej Radzionków - Piekary - Chorzów Stary, częściowo także droga krajowa nr 11 Bytom - Kołobrzeg i droga wojewódzka nr 911 Bytom - Świerklaniec oraz ostatnie zabudowania w zachodniej części śródmieścia Piekar Śląskich. Poza tym w zasięgu złoża położone są rzeka Szarlejka, bytomskie rondo NSZZ Solidarność, autostrada A1 wraz ze zjazdem na drogę krajową nr 11.
Jak wynika z informacji udostępnianych przez Państwowy Instytut Geologiczny, złoże „Powstańców Śląskich 1” zostało w przeszłości rozpoznane szczegółowo. Ma ono dziewić pokładów węgla. Znajduje się tu węgiel kamienny typu 31+32. Głębokość spągu waha się od 130 do 650 m.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wszystko fajnie i w ogóle, węgiel wiadomo ważna rzecz. Tylko, żeby nie było jak w Bytomiu, który już ledwo już stoi na ziemii, Ja mam mieszkanie na Karbiu i odchył na razie jest ok. 1% co jest niezłym wynikiem jak na ten rejon. Szczególnie, że wielu zbudowań, które tu wcześniej stały już nie ma. Pozdrawiam
Fajna informacja, ale szkoda, że napisana tendencyjnie przez kogoś kto nie lubi węgla. Postronny czytelnik myśli od razu o potencjalnych zagrożeniach dla autostrady, centrum M-1, dróg, linii kolejowej no i ... budynków mieszkalnych prawie że w śródmieściu. To jest nadinterpretacja. Górnicze roboty rozpoznawcze wykonuje się pojedynczym chodnikiem, którego drążenie w żaden sposób nie jest w stanie zagrozić obiektom powierzchniowym. To tak jakby ktoś powiedział, że np. metro, tunele drogowe i kolejowe zagrażają powierzchni. Tym bardziej, że wykonywane będą na głębokości ponad 400m. Rozpoznanie pozwoli dopiero podjąć decyzję o opłacalności ekonomicznej ewentualnego wydobycia. Więc droga daleka. Takie wydobycie prowadzone jest na warunkach i pod nadzorem urzędów górniczych oraz podlega rygorystycznym kontrolom w zakresie ochrony powierzchni. I nigdy nie wydobywa się pod ważną infrastrukturą urbanistyczną. Jeśli zachodzi potrzeba, to są dla niej są ustanawiane filary ochronne. W tekście sporo błędów w tym niepotrzebnych sugestii, bo ilość 9 pokładów węgla nie oznacza, że wszystkie nadają się do eksploatacji. Podsumowując, polecam czytanie ze zrozumieniem. Szczęść Boże!
Gdy by tak węgla brakło i zmarzły wszystkie ekooszolomy w dużych miastach w Polsce to może by wreszcie reszta zrozumiała ze górnictwo jest potrzebne i bez niego będzie źle... Nie dla Śląska ale dla całego kraju
Emisja gazów cieplarnianych jest gwoździem do trumny naszej planety. Nazwa kopalni węgla Eko plus to kpiny z naszego rozsądku. Natychmiast trzeba zamknąć kopalnię węgla i albo się z tym pogodzimy albo wyginiemy.
No proszę. Oby jakiś ekooszołom nie zablokował inwestycji
Eko Plus Firma zatrudniajaca praktycznie samyhc starych dziadow w ktorej wszystkie wypadki sa na parkingu...
Bardzo dobrze brawo trzymam za was kciuki