Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się z przewagą spadków wśród głównych indeksów. S&P 500 i Nasdaq zanotowały piąty dzień na minusie z rzędu. Inwestorzy czekają na czwartkowe dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych za wrzesień.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,12 proc. i wyniósł 29.239,19 pkt. Wzrost indeksu to zasługa przede wszystkim drożejących akcji Amgen i Walgreens Boots Alliance.
S&P 500 na koniec dnia stracił 0,65 proc. i wyniósł 3.588,84 pkt.
Nasdaq Composite spadł o 1,10 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.426,19 pkt. Indeks jest najniżej od lipca 2020 roku.
Inwestorzy oczekują na nowe dane z USA i minutes Fedu. W środę amerykańska Rezerwa Federalna opublikuje protokół z ostatniego posiedzenia. W czwartek w USA zostanie opublikowana informacja o inflacji we wrześniu. Analitycy prognozują rdr 8,1 proc. wobec 8,3 proc. w sierpniu.
Kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych wskazują na 90-proc. prawdopodobieństwo podwyżki stóp proc. w USA o 75 pb. w przyszłym miesiącu. Według futures, stopa funduszy federalnych osiągnie poziom 4,5 proc. do lutego i pozostanie na tym poziomie przez większość 2023 roku.
Wiceprzewodnicząca Rezerwy Federalnej Lael Brainard wskazywała, że poprzednie podwyżki nadal oddziałują na gospodarkę w czasach dużej niepewności globalnej i finansowej.
- Na rynkach pojawiały się głosy, że zwrot w polityce Fed zbliża się, że jest tuż za rogiem, tymczasem oni po prostu zaciskają pasa, aby obniżyć inflację, bez większego oglądania się na gospodarkę. Wszystko to zawsze było nadziejami i marzeniami. Najbardziej prawdopodobnym rezultatem jest to, co pokazuje historia. Jak Fed podnosi stopy proc., to zazwyczaj zacieśnia politykę zbyt mocno, co powoduje zakłócenie gospodarcze, a rynek akcji wtedy spada - powiedział Dan Greenhaus, główny strateg i ekonomista w Solus Alternative Asset Management.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozostawił bez zmian prognozę wzrostu światowego PKB w 2022 r. na poziomie 3,2 proc., a na 2023 r. obniżył do 2,7 proc. Według październikowej projekcji MFW globalna inflacja wzrośnie do 8,8 proc. w 2022 r. z 4,7 proc. w 2021 r., a następnie spadnie do 6,5 proc. w 2023 r.
Dyrektor generalny JPMorgan Jamie Dimon ostrzegł, że USA prawdopodobnie popadną w recesję w ciągu najbliższych 6-9 miesięcy i powiedział, że indeks S&P 500 może spaść o kolejne 20 proc. w zależności od tego, czy Rezerwa Federalna doprowadzi do miękkiego czy twardego lądowania gospodarki USA.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.