Ponad trzy kilometry w głąb ziemi może sięgnąć otwór poszukiwawczy Olszany –1, który Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza wywiercić na terenie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego. W tym tygodniu wydana została decyzja środowiskowa w tej sprawie, dająca zielone światło inwestycji.
Odwiert Olszany–1 ma powstać we wsi Olszany w gminie Krasiczyn. PGNiG dysponuje w tamtym rejonie koncesją Skopów –Kormanice 20/97/Ł, obejmującą m. in. teren gminy Krasiczyn. Koncesja ta wydana została 4 czerwca 1997 r. jako koncesja poszukiwawcza i rozpoznawcza, a w listopadzie 2016 r. przekształcona w koncesję łączną na poszukiwanie, rozpoznanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego.
Planowany odwiert ma sięgnąć głębokości około 3800 metrów. Jego celem ma być zbadanie potencjału węglowodorowego na wyniesieniu Rybotycz w miocenie. Zgodnie z decyzją środowiskową, prace przygotowawcze do wykonania odwiertu mogą ruszyć już za kilka dni, gdyż dopuszczone są wyłącznie w okresie od początku października do końca lutego.
Według szacunków spółki, inwestycja może potrwać nawet ponad cztery lata. Prace przygotowawcze zajmą trzy miesiące, a prace wiertnicze - osiem miesięcy. W razie uzyskania pozytywnych efektów badań ropy otrzymanych z odwiertu, przewidziane są długotrwałe testy produkcyjne, które mogą zająć trzy lata.
Otwór wywiercony zostanie na południowo-zachodnim stoku lokalnego wzniesienia, na wysokości około od 252,5 do 275 m n.p.m. To teren wolny od zabudowy. Najbliższe pojedyncze budynki mieszkalne stoją w odległości około 95 m w kierunku południowym, a najbliższa szkoła i świetlica wiejska oddalone są o 400 metrów.
Starania zmierzające do wykonania odwiertu Olszany-1 PGNiG podjęło kilka lat temu. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej skierowany został w marcu 2020 r. Zgodnie z decyzją spółka zobowiązana została m. in. po zakończeniu prac do rekultywacji terenu polegającej na odtworzeniu siedliska przyrodniczego niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.