Szychta kreatywna to projekt realizowany przez Muzeum Śląskie we współpracy z Norweskim Instytutem Badań Dziedzictwa Kulturowego w ramach działań skupionych wokół Przebudowy i adaptacji zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach. Początek 23 września - informuje placówka.
Panelom dyskusyjnym towarzyszyć będą warsztaty rzemieślnicze dla osób dorosłych. Podczas takich zajęć będzie można nauczyć się tkać własne makatki, poznać tajniki tapicerstwa oraz spróbować swoich sił w plecionkarstwie. Warsztaty poprowadzą: Anna Niedzielska ze Snop Design, Aleksander Kądziela z AK Design i Stowarzyszenie Serfenta.
- To jednak nie wszystko! Od 5 listopada w ramach Szychty na bis zobaczyć będzie można wystawę Autoportret rzemieślnika skomponowaną z czterech instalacji Bogdana Kosaka. Ten interdyscyplinarny projekt, w którym główną rolę odgrywa ceramika, jest próbą spojrzenia na rzemiosło z trzech perspektyw – pracy, miejsca, dziedzictwa, czyli podstawowych czynników decydujących o trwaniu rzemiosła. Wernisaż wystawy odbędzie się 4 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Śląskim - czytamy w komunikacie.
W trakcie trwania wystawy będzie można wziąć udział w dyskusji poświęconej monograficznej publikacji Autoportret rzemieślnika. Gośćmi spotkania, które odbędzie się 18 listopada, będą: Irma Kozina, Tomasz Mikołajczak oraz Bogdan Kosak.
Zwieńczeniem projektu Autoportret rzemieślnika będą warsztaty UFO – TALERZ dla sąsiada, autorski projekt Bogdana Kosaka realizowany z Beatą Kosak od 2012 roku. Scenariusz jest prosty: na warsztaty uczestnicy przynoszą własne, domowe porcelanowe talerze, stare, z niemodną dekoracją, nawet z widocznymi śladami używania. Pod opieką ceramików osobiście zaprojektują i wykonają wzory z przemysłowej kalkomanii, dając talerzom drugie życie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.