Szychta kreatywna to projekt realizowany przez Muzeum Śląskie we współpracy z Norweskim Instytutem Badań Dziedzictwa Kulturowego w ramach działań skupionych wokół Przebudowy i adaptacji zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach. Początek 23 września - informuje placówka.
Panelom dyskusyjnym towarzyszyć będą warsztaty rzemieślnicze dla osób dorosłych. Podczas takich zajęć będzie można nauczyć się tkać własne makatki, poznać tajniki tapicerstwa oraz spróbować swoich sił w plecionkarstwie. Warsztaty poprowadzą: Anna Niedzielska ze Snop Design, Aleksander Kądziela z AK Design i Stowarzyszenie Serfenta.
- To jednak nie wszystko! Od 5 listopada w ramach Szychty na bis zobaczyć będzie można wystawę Autoportret rzemieślnika skomponowaną z czterech instalacji Bogdana Kosaka. Ten interdyscyplinarny projekt, w którym główną rolę odgrywa ceramika, jest próbą spojrzenia na rzemiosło z trzech perspektyw – pracy, miejsca, dziedzictwa, czyli podstawowych czynników decydujących o trwaniu rzemiosła. Wernisaż wystawy odbędzie się 4 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Śląskim - czytamy w komunikacie.
W trakcie trwania wystawy będzie można wziąć udział w dyskusji poświęconej monograficznej publikacji Autoportret rzemieślnika. Gośćmi spotkania, które odbędzie się 18 listopada, będą: Irma Kozina, Tomasz Mikołajczak oraz Bogdan Kosak.
Zwieńczeniem projektu Autoportret rzemieślnika będą warsztaty UFO – TALERZ dla sąsiada, autorski projekt Bogdana Kosaka realizowany z Beatą Kosak od 2012 roku. Scenariusz jest prosty: na warsztaty uczestnicy przynoszą własne, domowe porcelanowe talerze, stare, z niemodną dekoracją, nawet z widocznymi śladami używania. Pod opieką ceramików osobiście zaprojektują i wykonają wzory z przemysłowej kalkomanii, dając talerzom drugie życie.
23 września muzeum zaprasza na dyskuję o dziedzictwie przemysłowym (godz. 18), w kolejny piątek dyskusja Rzemieślnik – Projektant – Artysta. Czy są jeszcze rzemieślnicy? Czy każdy rzemieślnik to artysta i czy każdy artysta to rzemieślnik? Jaką rolę odgrywa projektant? Czy rzemieślnikiem lub artystą może zostać każdy? Jaką rolę odegrali rzemieślnik, projektant i artysta w czasie projektowania kopalni? Czy krzesło, filiżanka mogą być dziełami sztuki? Na to i na inne pytania postaramy się odpowiedzieć wspólnie z naszymi gośćmi: Aleksandrą Kądzielą (AK Desing), Tomem Bensarim (założycielem Bensari Ebenistes), Pauliną Adamską (Serfenta) i Markiem Głogowskim (biodesignerem, Reishidesign), a pytać będzie Anna Dudzińska (dziennikarka, radio 357).
21 października dyskusja: Oo projektu do realizacji. Estetyka i ekologia w rewitalizacji. Jak mądrze czerpać z materialnego i niematerialnego dziedzictwa? Co to znaczy „dobrze zaprojektowane”? Co chcą nam powiedzieć stare, opuszczone budynki przemysłowe, dawne kamienice i osiedla? Jak rozmawiać o trudnym dziedzictwie? Czy architektura może się zestarzeć? Jak odpowiedzialnie nadawać nowe znaczenie przestrzeniom opuszczonym i zapomnianym?
A pytać będziemy: Sveinung Kroken Berg (Norweski Instytut Kultury), Macieja Frantę (architekta, Franta Group), Karolinę Jakoweńko (współzałożycielkę Fundacji „Brama Cukermana”, szefową Domu Pamięci Żydów Górnośląskich filii Muzeum w Gliwicach), Agatę Stronciwilk (kulturoznawczynię i historyczkę sztuki), Piotra Drygałę (Fabryka Pełna Życia Dąbrowa Górnicza).
Dodatkowo w ramach projektu ogranizowane będą unikalne warsztaty. Pełny program na stronie internetowej Muzeum Śląskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.