Kanadyjska spółka będzie mogła wykonać niedaleko Świnoujścia dwa otwory wiertnicze w celu rozpoznania złoża gazu ziemnego. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą Wykonanie dwóch otworów wiertniczych WOLIN EAST1 i WOLIN WEST1, co oznacza zielone światło dla inwestycji.
Odwierty mają być wykonane w dnie Morza Bałtyckiego na obszarze koncesyjnym Wolin, znajdującym się na północny wschód od Świnoujścia. Maksymalna głębokość pionowa odwiertów do około 3,5 km poniżej poziomu morza. Celem prac będzie pobranie rdzeni, wykonanie otworowych pomiarów geofizycznych, a także w razie obiecujących wyników - wykonanie testów interwałów złożowych. Inwestor spodziewa się znalezienia gazu ziemnego, z ewentualnym występowaniem kondensatu gazu.
Prace przewiduje się przeprowadzić przy pomocy samopodnośnej platformy wiertniczej, zdolnej do realizacji prac na głębokości około 10 m. W zależności od wyników wierceń, otwory zostaną po zakończeniu prac albo natychmiast zlikwidowane albo też tymczasowo pozostawione. Wówczas to otwór zostanie zakorkowany, a z dna morza wystawać będzie na wysokość 180 cm rura.
Kanadyjska spółka Central European Petroleum Ltd. czyni starania o pozyskanie gazu ziemnego w rejonie wyspy Wolin od kilku lat. Wcześniej Kanadyjczycy zainteresowali się niemieckim gazem w rejonie wyspy Uznam. W Polsce inwestor przymierzał się do wykonania odwiertów na lądzie, potem zdecydował się na przeniesienie prac pod wodę. Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji na wodach Zatoki Pomorskiej skierowany został do RDOŚ w Szczecinie 13 lipca 2020 r. Sprawę opiniował także Urząd Morski w Szczecinie. Kanadyjska spółka zobowiązana została do przedłożenia raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Procedura zakończyła się pod koniec sierpnia wydaniem decyzji środowiskowej.
Formalnie strony w ciągu 14 dni mogą jeszcze złożyć odwołanie w tej sprawie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Orlen poszukuje i nie może znaleźć, przychodzą obcy i znajdują. Kiedy w końcu Orlen zrozumie, że olbrzymie złoża gazu i ropy naftowej są dość głęboko. W Wielkopolsce złoża średnio oscylują na głębokości 5 km, a na Podkarpaciu na 7 - 8km - setki mld baryłek ropy naftowej i biliony m3 gazu ziemnego. Ile jeszcze mamy czekać? Aż przyjdzie jakiś Chevron i sobie je wydobędzie dla siebie. Norwegom opłaca się wydobywać z pod dna morza Północnego, a nam się nie opłaca na lądzie - a złoża na terenie Polski są nawet 10 x większe od tych jakie znajdują się pod dnem morza Północnego.