Turyści z najodleglejszych zakątków świata odwiedzili w minione wakacje podziemia tarnogórskie. Byli to obywatele takich państw, jak: Australia, Peru, Estonia, Ghana, Iran, Jordania, Kenia, Nepal czy Meksyk. Najwięcej w tym roku było zagranicznych gości z Ukrainy, Czech oraz Niemiec.
- Dla przykładu w pierwszy weekend lipca było dużo turystów. Był początek wakacji plus święto GZM, a podczas festiwalu oprócz zwiedzania kursował także ekobus oraz były spacery do Bramy Gwarków. Wycieczki odbywały się z przewodnikiem i choć udział w nich był bezpłatny, to również obowiązywały rezerwacje przez internet, dzięki czemu wyższe liczby widnieją w naszych statystykach - informuje Weronika Herzog ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, będącego gospodarzem dwóch tras podziemnych w mieście.
Wspomniana Brama Gwarków w gminie Zbrosławice stanowi wylot na powierzchnię sztolni odwadniającej, znanej turystom jako Sztolnia Czarnego Pstrąga. Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, sztolnię w lipcu 2020 r. zwiedziło 6060 osób, a w sierpniu - 6076.
W drugiej połowie sierpnia wprowadzona została obniżka cen biletów do Sztolni Czarnego Pstrąga. Dotyczy na jednak tylko tych turystów, którzy okażą Śląską Kartę Usług Publicznych z zakodowanym na niej biletem na komunikację pasażerską organizowaną przez Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach. Dotyczy to biletów: dziennego, 24-godzinnego oraz wielodniowych. Tak więc turyści, którzy dojadą z pobliże sztolni autobusem, korzystając z biletów kupionych w kiosku lub w automacie biletowym, nie skorzystają z obniżki.
Znajdująca się w reptowskim parku Sztolnia Czarnego Pstrąga jest najstarszą nieprzerwanie czynną trasą podziemną w województwie śląskim. W połowie września przypadać będzie 65. rocznica udostępnienia sztolni do ruchu turystycznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.