Czterdzieści trzy tysiące osób odwiedziło Kopalnię Złota w Złotym Stoku w sierpniu. Najwięcej chętnych do odwiedzenia kopalni było w święto Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia. Tego dnia zanotowano 2987 odwiedzających, a wejścia turystów z przewodnikiem do podziemi kopalni odbywały się co trzy minuty.
Wśród odwiedzających nie zabrakło gości z odległych stron świata.
- Mieliśmy całą grupę z Chin, dzieci... Było bardzo wesoło - wspomina Elżbieta Szumska, właścicielka większości udziałów w Przedsiębiorstwie Usług Turystycznych Kopalnia Złota sp. z o.o.
Złotostocka kopalnia jest od kilkunastu lat jednym z najpopularniejszych obiektów pogórniczych w Polsce. Podziemną eksploatację rud arsenu zakończono tam w 1961 r. ze względu na nierentowność. Oznaczało to zarazem koniec produkcji złota z wypałków poarsenowych. Część wyrobisk kopalni zachowana została, gdyż po zakończeniu wydobycia zyskały wtórną funkcję. W jednej ze sztolni przez lata funkcjonowała kopalniana kolejka, wywożąca na powierzchnię urobek z kamieniołomu, znajdującego się nad wyrobiskami kopalni. Sąsiednia sztolnia natomiast wykorzystywana była jako ujęcie wody.
Ruch turystyczny w kopalni zaczął się odbywać wiosną 1996 r. Z biegiem lat zmieniono wystrój podziemnych pomieszczeń, uruchamiając m.in. podziemną kolejką wąskotorową, wywożącą turystów na powierzchnię na zakończenie zwiedzania.
Po sezonie letnim przewidywane są prace modernizacyjne w kopalni. Jaki będzie ich zakres?
- Na pewno remont kolejki, wymiana torowiska, a w kopalni nowa atrakcja: oś czasu i podświetlane stare zdjęcia w dużym formacie - wylicza Elżbieta Szumska.
Niektóre prace, jak choćby te związane z kolejką wąskotorową, wpłyną na czasową zmianę trasy zwiedzania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.