Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia i Kompania Węglowa podpisały dzisiaj umowę rozporządzającą związaną ze sprzedażą zorganizowanej części przedsiębiorstwa KWK „Brzeszcze-Silesia” Ruch II „Silesia”. W wyniku podpisania wymienionych dokumentów transakcja została sfinalizowana i PG Silesia, należąca do grupy Energetický a Průmyslový Holding, w pełni przejęła wszystkie operacje KWK „Silesia” - poinformował portal nettg.pl Aleš Gavlas, dyrektor wykonawczy ds. komunikacji i public relations w PG Silesia.
W ramach umowy, koncesja wydobywcza dla kopalni „Silesia” została przeniesiona z Kompanii Węglowej na rzecz PG Silesia. Transakcja została zakończona po niemal sześciu miesiącach od podpisania Warunkowej Umowy Sprzedaży. Pierwszą ofertę zakupu kopalni PG Silesia złożyła w październiku 2009 r.
- Pomyślne zakończenie transakcji sprzedaży, pierwszej tego rodzaju w Polsce, otwiera długofalową perspektywę rozwoju dla kopalni „Silesia” - powiedział Tomáš David, dyrektor ds. rozwoju sektora energetycznego grupy Energetický a Prymuslový Holding, pełniący również obowiązki dyrektora generalnego PG Silesia.
- Dobiega końca realizacja projektu o dużej skali złożoności, która pokazuje jak trudno dokonać kupna-sprzedaży kopalni węgla kamiennego. Mimo, że obie strony wykazały maksymalne zaangażowanie, to pierwsza taka transakcja sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jaką stanowi Ruch „Silesia” kopalni „Brzeszcze-Silesia”, pokazała, jak dużo trzeba było rozwiązać nieznanych wcześniej problemów. Nowym właścicielom kopalni życzę przede wszystkim górniczego szczęścia, załodze zaś zadowolenia z pracy w nowej firmie. Z uwagą i ciekawością będziemy się przyglądać rozwiązaniom, które zastosuje Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia. Od każdego można się wiele nauczyć, ponieważ prowadzone rozmowy pokazały, że mamy do czynienia z profesjonalistami i ludźmi bardzo kreatywnymi. Naszym partnerom z drugiej strony stołu negocjacyjnego chciałbym podziękować za duże zaangażowanie i wolę dobrej współpracy - skomentował to wydarzenie Jacek Korski, wiceprezes Kompanii Węglowej.
Przedstawiciel organizacji związkowych działających przy kopalni Dariusz Dudek dodał: - Zawarta Umowa Społeczna to kompromis pomiędzy oczekiwaniami strony społecznej (a więc załogi), a oczekiwaniami i możliwościami inwestora. Najważniejsza dla nas jest gwarancja zatrudnienia, bezpieczeństwo oraz odpowiedni poziom wynagrodzenia, a te zostały wpisane w treść Umowy Społecznej. Strona społeczna uznaje podpisanie Umowy Społecznej za sukces, który gwarantuje rozwój, stabilizację oraz lepszą przyszłość dla kopalni „Silesia”.
Przedstawiciele EPH zapowiedzieli, że w ciągu najbliższych trzech lat zamierzają zainwestować 100-150 milionów euro w modernizację kopalni w celu osiągnięcia wydobycia na poziomie ok. 3 milionów ton węgla rocznie. - To doprowadzi również do stworzenia znaczącej liczby nowych miejsc pracy - dodaje Tomáš David.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.