Polska Grupa Górnicza złożyła wniosek w sprawie wydobycia węgla kamiennego i metanu ze złoża Rydułtowy 1. Kopaliną towarzyszącą w złożu jest metan i on również miałby być wydobywany.
Na początku sierpnia Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach podpisał obwieszczenie o wszczęciu postępowania na wniosek PGG. Postępowanie to ma zmierzać do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji pod nazwą „Wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża Rydułtowy 1”.
W złożu Rydułtowy-1 znajdują się 52 pokłady węgla. Są to węgle energetyczne typów od 31 do 34. Średnia wartość opałowa węgla typu 33 z tego złoża to 28 393 kJ/kg, natomiast w przypadku węgla typu 34 to 28 061 kJ/kg.
Rydułtowskie złoże zajmuje ponad 62,5 km kw., z czego 47 proc. to tereny rolne, a 18 proc. - tereny leśne. Złoże rozciąga się pod terenem kilku powiatów. W powiecie rybnickim są to wsie Czernica, Gaszowice, Łuków Śląski, Piece i Szczerbice w gminie Gaszowice, wieś Jejkowice w gminie Jejkowice, wsie Lyski, Sumina i Zwonowice w gminie Lyski - powiat rybnicki. Poza tym złoże Rydułtowy 1 zalega pod miastami Pszów, Radlin i Rydułtowy w powiecie wodzisławskim oraz pod Rybnikiem.
Koncesją nr 8/2018 na złoże Rydułtowy-1 dysponuje Polska Grupa Górnicza od kilku lat. W dniu 21 grudnia 2018 r. wydał ją Minister Klimatu i Środowiska. Koncesja ta jest ważna do końca grudnia 2043 r. Nadzór górniczy nad złożem sprawuje Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.