Główny Instytut Górnictwa został jedyną w Polsce jednostką certyfikującą w zakresie bezpieczeństwa przeciwwybuchowego, zgodnie ze światowym systemem certyfikacji IECEx – dowiedział się portal nettg.pl od Sylwii Jarosławskiej-Sobór, rzecznika prasowego instytutu.
Nowe uprawnienia GIG zostały potwierdzone przyznanym certyfikatem Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC), nadanym po długim i trudnym okresie weryfikacji metod badawczych i kompetencji pracowników Instytutu przez międzynarodowy zespół auditorów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dla zainteresowanych podstawowe informacje o IECEx w odniesienu do przede wszystkim ATEX i stosowanych w innych krajach. Organizacja – IECEx przedstawiciele producentów/użytkowników ATEX – Komisja Europejska Umocowanie: W IECEx międzynarodowa organizacja , ATEX – nadzór nad biurami notyfikowalnymi przez rządy krajowe Zakres: cały świat teoretycznie (praktycznie niewiele) ATEx tylko kraje unijne Używane standardy : IECEx – wydane przez IEC, muszą być zastosowane ATEX : zgodne z dyrektywa unijna, standardy wskazane (tzw. Zharmonizowane z Dyrektową) ale nie obowiązkowe Ocena zgodności – generalnie IECEx są bardziej rygorystyczne niż wg. ATEX. Publiczny dostęp do certyfikatów w IECEx, w ATEX producent deklaruje , że posiada konieczne dokumenty. Samo-certyfikacja dla pewnych grup jest dozwolona w ATEX – zabroniona w IECEx czyli wszystkie produkty Ex muszą być certyfikowane przez akredytowane biuro Ex. W ATEX usługi nie są w ogóle objęte obowiązkiem certyfikacji – w schemacie IECEx wszystkie. Podobieństwa: te same właściwie standardy, ten sam proces audytu jakości. Dla producentów w Polsce minimalne zalety z posiadania certyfikatu IECEx. Choć IECEx wydaje się lepszym sposobem organizacji i przeprowadzenia certyfikacji wraz z audytem, przy używaniu w przypadku IECEx i ATEX tych samych standardów i minimalnych różnicach w Usa, RPA i Australli , z powodów prozaicznych, pieniędzy uzyskiwanych przez krajowe jednostki certyfikujące w Unii, Ameryce, Australii, Chinach, RPA na razie nie widać perspektyw na jeden globalny system certyfikacji.
Pomieszanie z poplataniem. Gdzie konkretnie po otrzymaniu tego certyfikatu mozna wprowadzic produkt na rynek Ex? W zadnym kraju unijnym, nie w USA, nie w Kanadzie, na pewno nie w RPA, czy tez w Australii.