Na początku sierpnia opublikowane zostało postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, podjęte pod koniec lipca. RDOŚ postanowił podjąć zawieszone wcześniej postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, dotyczących wydobywania węgla i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża węgla kamiennego Sośnica.
Złoże to zajmuje powierzchnię 32,44 km kw. Pod względem administracyjnym znajduje się na terenie gminy Gierałtowice oraz miast Gliwice, Knurów i Zabrze. Użytkownikiem złoża jest Polska Grupa Górnicza, a nadzór sprawuje Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku.
Według informacji udostępnianych przez Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy, złoże Sośnica eksploatowane jest od 1917 r. W złożu tym znajduje się 37 pokładów węgla. Grubość nadkładu waha się od 20 do 460 metrów, a miąższość złoża od 640 metrów do ponad kilometra.
Występują tu węgle energetyczne i koksujące typu od 31 do 37. Poszczególne pokłady mają miąższość od 80 cm do 10,5 m. Jak wynika z zamówionego w 2004 r. przez ministra środowiska opracowania, średnia zawartość popiołu wynosi 14,2%, warto opałowa 27638 kJ/kg, a zawartość siarki 1,06%. Obok węgla, surowcem towarzyszącym jest metan. Zasoby metanu oceniono na 192,4 mln m3, a pozabilansowe na ponad miliard.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.