- Ponad 500 tys. rodzin skorzystało już z rządowych wakacji kredytowych - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że uprawnionych do wakacji kredytowych jest około 2 mln osób.
- Kredytobiorcy będą mogli skorzystać z czterech rat wakacji kredytowych w każdym z lat 2022 i 2023. To bardzo ważne rozwiązanie, z którego już w ciągu pierwszych dwóch dni skorzystało ponad 500 tys. rodzin - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Dodał, że uprawnionych do takiego skorzystania z wakacji kredytowych jest około 2 mln kredytobiorców.
Premier podkreślił, ze wydatki i raty kredytowe, które rosną, są bardzo poważnym obciążeniem dla wielu domowych budżetów, dlatego właśnie rząd przygotował cały pakiet różnych rozwiązań nazywany umownie rządowymi wakacjami kredytowymi.
- On przede wszystkim ma służyć wsparciu kredytobiorców w tym najtrudniejszym czasie, kiedy inflacja jest wysoka, w związku z tym wysokie jest oprocentowanie kredytów - powiedział szef rządu.
Morawiecki podkreślił, że wakacje kredytowe będą realizowane w ciężar bardzo wysokich zysków banków, dodając, że wstępne dane z sektora bankowego wskazują na to, że wyniki banków za drugi kwartał są bardzo solidne.
- Więc naprawdę nie żałujmy banków, bo widzę że pojawiły się takie głosy komentatorów, co z wynikiem bankowym, co z kapitałami bankowymi. Chcę tutaj uspokoić wszystkich państwa, także ekonomistów, którzy do swoich niepokojów mają prawo. (...) Otóż polski sektor bankowy jest bardzo silnie dokapitalizowany, jest płynny, ma bardzo solidne fundamenty rentowności i nie ma zagrożenia dla tego sektora - podkreślił Morawiecki.
Szef rządu oświadczył, że dla sektora bankowego koszt rządowych wakacji kredytowych jest rzędu 20 mld zł.
Jak zaznaczył premier, banki będą karane, jeśli nie będą stosowały się do regulacji dotyczących wakacji kredytowych.
- Każdy, kto ma kredyt hipoteczny w złotówkach, ma prawo do skorzystania z wakacji - przypomniał Morawiecki. Jak dodał, zwrócił się do regulatorów sektora finansowego, by mieli szczególne baczenie na - jak to określił iewłaściwe i nie na miejscu działania banków, np. uciążliwe procedury biurokratyczne albo straszenie obniżoną zdolnością kredytową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.