Mimo agresji na Ukrainę zachodnie media górnicze z uwagą śledzą wydarzenia w rosyjskiej gospodarce, starając się o obiektywne relacje z zachodzących tam zmian i procesów. Do tego rodzaju informacji należą wiadomości przekazywane przez popularny na świecie brytyjski portal węglowy World Coal. O jego znaczeniu dowodzi fakt, że jest on czytany w 150 krajach na całym świecie.
Tym razem pisze on o cyfrowym sukcesie odkrywkowej kopalni energetycznego węgla kamiennego na Sachalinie. W maju kopalnia Solntsevsky przeszła na cyfrowe zarządzanie produkcją. Umożliwiło to szybką identyfikację usterek sprzętu (w tym systemów paliwowych), zmniejszenie zużycia paliwa i czasu oraz zwiększenie średniej prędkości technicznej wywrotek. Przejście na cyfrowe zarządzanie eksploatacją przyniosło pierwsze rezultaty: w czerwcu średnia wydajność wydobycia węgla wzrosła o 10 proc. Podczas ostatniego „Dnia zwiększonej produktywności”, kiedy centrum sterowania pracowało w dzień i na nocnej zmianie, zespół kopalni Solntsevsky osiągnął rekordowe dzienne urabianie górotworu w ilości 470 000 ton.
W przyszłości planowana całodobowa praca tego cyfrowego centrum. System ten pozwala operatorom szybko zidentyfikować usterki sprzętu (w tym systemów paliwowych), zmniejszyć zużycie paliwa i czas oraz zwiększyć średnią prędkość techniczną wywrotek.
Cyfryzacja przyspiesza również tempo pracy bez narażania pracowników na wypadkowe ryzyko. Następuje więcej interakcji zespołowych między różnymi służbami: dyspozytorami, kierowcami, kierownikami zmian itp.
Ponadto pracownicy zaczynają kształtować nowy nawyk mający na celu osiąganie wyników i poprawę kultury bezpieczeństwa.
Eksploatowane przez kopalnię zasoby węgla, przekraczają 300 mln ton i stanowią długoterminową bazę surowcową dla firmy. Złoża węgla występują w 18 pokładach węgla, przy czym każdy pokład ma ok. 16 m miąższości! Zastosowano tu nowoczesny i wysokowydajny sprzęt czołowych producentów, takich jak BELAZ, Komatsu, Hitachi itp.
Kopalnia Solntsevsky jest jedyną na Sachalinie firmą wydobywającą węgiel, która wykorzystuje koparki o pojemności łyżki 22 – 23 m sześciennych. Jest jednym z kluczowych pracodawców nie tylko w tym obszarze, ale także dla całego regionu Sachalin. Liczba pracowników to obecnie ponad tysiąc osób. Ponadto firma zapewnia miejsca pracy dla ponad 700 pracowników wykonawców i podwykonawców działających na terenie powiatu uglegorskiego.
Francuska firma RBL-REI zbudowała 26 km długości system przenośników łączący kopalnię z portem Szachtersk. Port ten służy jako główny terminal eksportu węgla dla East Mining Company. Węgiel jest ładowany z terminali węglowych na masowce o nośności do 3500 ton za pomocą maszyny do załadunku statków i suwnicy bramowej wyposażonej w łyżki załadunkowe o pojemności 11-14 metrów sześciennych.
Port morski posiada moce przerobowe ponad 4,4 tys. ton węgla na godzinę. Węgiel z portu Szachtersk trafia głównie do firm offshore w regionach Azji i Pacyfiku. Port ten eksportuje ok. 10 mln węgla rocznie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.