Sowiogórska gmina Pieszyce inwestuje w turystykę. Ugruntowaną atrakcją gminy jest remontowana właśnie wieża na Wielkiej Sowie. Niedługo ma się też rozpocząć inwestycja obejmująca Smoczą Jamę, czyli dawną kopalnię głębinową wapienia położoną pomiędzy górami Błyszcz i Kawka. Wieża na czas remontu została zamknięta i nie można do niej wejść. Odwrotnie wygląda sytuacja z dawną kopalnią wapienia. Smocza Jama pozostaje na razie otwarta, lecz po zakończeniu prac ma zostać zamknięta na stałe stalową kratą.
Betonowa wieża na Wielkiej Sowie, najwyższym szczycie Gór Sowich, stoi od 1906 r. Po wojnie była remontowana w 1968 i 2006 r. Ten pierwszy remont został wykonany przy wsparciu KWK Nowa Ruda, która oddelegowała pracownika do robót ślusarskich. Drugi remont finansowany był ze środków z Unii Europejskiej i budżetu Pieszyc. Zaledwie kilkanaście lat po zakończeniu prac podjęto kolejną konserwację wieży.
Wieża widokowa była udostępniona do zwiedzania po raz ostatni przed remontem 23 sierpnia 2021 r. Dwa dni później, 25 sierpnia, rozpoczęto rozstawiać rusztowanie wokół budowli. Przez niemal rok, do początku lipca 2022 r., wykonano roboty przygotowawcze wraz z transportem i ustawiono rusztowania oraz pomosty. Teraz trwa naprawa konstrukcji żelbetowej. W ramach prac zachowany zostanie kamienny cokół wieży, przewidziany do konserwacji.
W 2022 r. przewiduje się jeszcze kontynuację napraw konstrukcji żelbetowej, naprawę i renowację schodów stalowych, a także naprawę i zabezpieczenie powłokowe tarasu. Poza tym nastąpić ma remont wnętrza wieży oraz naprawa i zabezpieczenie powierzchni głównych schodów wejściowych.
Dlaczego w przeszłości noworudzka kopalnia poczuwała się do opieki nad wieżą na Wielkiej Sowie? Otóż w czasach PRL wieżą opiekował się m.in. Powiatowy Ośrodek Sportu, Turystyki Rekreacji w Nowej Rudzie, gdyż zgodnie z ówczesnymi mapami wieża znajdowała się na terenie powiatu noworudzkiego. Obecnie leży w powiecie dzierżoniowskim, na terenie gminy Pieszyce. Jak do tego doszło?
- W latach 70. XX w. stan techniczny wieży widokowej na Wielkiej Sowie nie należał już do najlepszych. Według informacji zaczerpniętej od mieszkańca Pieszyc w wyniku reformy administracyjnej w 1975 r. i likwidacji powiatów, w tym powiatu noworudzkiego, wojewoda nowo powstałego województwa wałbrzyskiego stał przed problemem powierzenia opieki nad wieżą widokową nowemu zarządcy. Żadna z gmin sąsiadujących nie wyrażała zainteresowania przejęciem obiektu. Po negocjacjach, w zamian za otrzymanie funduszy na budowę murów oporowych przy Potoku Pieszyckim, ówczesny naczelnik gminy Pieszyce zgodził się zaopiekować wieżą widokową. Skorygowano granice gmin tak, by wieża znajdowała się na terenie administracyjnym Pieszyc. Bezpośredni nadzór nad wieżą powierzono Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Pieszycach - wyjaśnia Dawid Cech, inspektor do spraw promocji w Urzędzie Miasta i Gminy w Pieszycach.
Drugą istotną inwestycją turystyczną w gminie Pieszyce jest budowa ścieżki geologicznej edukacyjno-historycznej. Została ona podzielona na 2 etapy. Pierwszym jest przebudowa ścieżek leśnych na ścieżki rowerowe typu singeltrack. Te roboty zostały rozpoczęte i trwają. Drugi etap nazwano Podziemny świat Kamionek. Te roboty się nie rozpoczęły, w ramach tego etapu zaplanowano prace przy Smoczej Jamie.
We wlocie do dawnej kopalni Smocza Jama ma zostać zamontowana krata, która będzie umożliwiać wlot nietoperzom. Na czas prac nie przewiduje się zamknięcie odcinka szlaku turystycznego wiodącego koło Smoczej Jamy. Hałda pokopalniana przed wylotem Smoczej Jamy ma być pozostawiona w obecnej formie. Według obecnego harmonogramu zakończenie prac spodziewane jest 15 grudnia 2022 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.