Uwzględniając katastrofy górnicze jakie miały miejsce w ostatnich latach w podziemnych zakładach górniczych, podjęto decyzję o zabudowie w niebezpiecznych rejonach tych kopalń systemów służących do lokalizacji dokładnej (RTLS) osób tam pracujących. W niektórych kopalniach systemy RFID - dla lokalizacji strefowej - wykorzystywane są tylko lokalnie, zazwyczaj w rejonach gdzie istnieje konieczność ograniczania ilości osób tam pracujących. System PORTAS firmy Sevitel znajduje zastosowanie zarówno do celów lokalizacji strefowej jak i ciągłej.
W kopalni Staszic-Wujek Ruch Murcki-Staszic, w rejonie ściany 15b-S w pokładzie 510, na poziomie 900 m, realizowana jest lokalizacja strefowa i ciągła za pomocą systemu PORTAS. Chodzi o strefy szczególnego zagrożenia tąpaniami. Pracowników zatrudnionych w rejonie ściany wyposażono w identyfikatory aktywne, które umożliwiają bieżący monitoring przemieszczania się załogi przez strefy z transmisją danych do dyspozytora strefy i do dyspozytora kopalni. Pozwala on precyzyjnie ustalić miejsce przebywania osób. To świetne rozwiązanie. W przypadku przekroczenia dopuszczalnego limitu załogi przebywającej w wyznaczonych strefach powoduje wyłączenie kombajnu ścianowego.
W pobliżu bramek na granicy strefy umieszczone są transparenty, które informują o ilości osób oraz dopuszczalnym limicie w strefie. Jest to już druga ściana wyposażona w system PORTAS.
Z kolei w KGHM Oddział Zakład Górniczy Polkowice-Sieroszowice realizowana jest lokalizacja strefowa. Wszyscy pracownicy zakładu wyposażeni są w identyfikatory umieszczone w lampach górniczych. Dodatkowo wszystkie samojezdne maszyny górnicze również wyposażono w urządzenia umożliwiające identyfikację. W pamięci układu elektronicznego zapisany jest unikalny numer przyporządkowany do oznakowanej osoby, maszyny czy miejsca. Do najważniejszych atutów systemu należą: automatyczne pozyskiwanie danych, bez konieczności wykonywania jakiejkolwiek akcji przez użytkowników systemu oraz obsługujących jego działania, a także rozpoznawanie nawet do kilkuset osób lub obiektów jednocześnie. Aktualnie zabudowanych jest kilkadziesiąt bramek służących do identyfikacji załogi i maszyn. Zabudowanie systemu PORTAS w ZG Polkowice-Sieroszowice pozwoliło na: poprawę efektywności pracy poprzez skrócenie czasu podejmowania decyzji w procesie zarządzania, uzyskanie natychmiastowej informacji o ilości ludzi w zagrożonym rejonie, systemowe potwierdzenie o braku załogi w rejonie prac i możliwości prowadzenia robót strzałowych w oddziałach górniczych, wspomaganie i usprawnianie akcji ratowniczych poprzez potwierdzenie o wycofaniu załogi z rejonów zagrożonych, przekazywanie informacji o lokalizacji maszyn górniczych oraz ostatniej znanej lokalizacji pracowników w przypadku prowadzenia akcji poszukiwawczej.
Wszystko to ułatwia planowanie czynności w oddziałach górniczych, co przekłada się na krótsze przerwy w załadunku oraz większe wydobycie urobku.
Na bazie systemu PORTAS we wszystkich oddziałach KGHM uruchomiono system antykolizji, monitorujący ruch maszyn i załogi w taki sposób, aby nie doszło do najechania ciężkimi maszynami pracującej lub przemieszczającej się załogi.
W kopalniach JSW zostały przetestowane systemy lokalizacji. Tam system PORTAS został najwyżej oceniony. Oceny dokonywał kilkunastoosobowy zespół złożony z osób dozoru kopalń JSW, a także jednostek badawczych takich jak: Politechnika Śląska, AGH, ITI EMAG i Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego.
Rozwiązania radiowe oferowane przez firmę Sevitel współpracują i korzystają ze wspólnej infrastruktury zarówno w zakresie monitoringu logistyki materiałów, łączności bezprzewodowej oraz łączności ratowniczej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.