„Blok 910MW w Jaworznie pracuje na bieżąco. Dziś na poziomie 870 MW, zgodnie z zapotrzebowaniem Polskich Sieci Energetycznych. Dysponujemy paliwem dla jednostki, zgodnie z kontraktem” – czytamy w komunikacie spółki Tauron Polska Energia, który pojawił się 21 bm. na Twitterze.
„Informacje spółki Rafako mają niewiele wspólnego z prawdą” – brzmi dalej komunikat.
Wczoraj media informowały, że sytuacja na bloku 910 MW jest bardzo trudna ze względu na ograniczoną podaż węgla na rynku i brak wystarczających dostaw. Powoływano się przy tym na korespondencję grupy Rafako, czyli wykonawcy inwestycji, z której wynikało, że w bloku spalano słabej jakości węgiel.
„Informacje spółki Rafako mają niewiele wspólnego z prawdą” – brzmi komunikat.
"Informacje spółki Rafako to próba straszenia opinii publicznej i wymuszenia decyzji biznesowych. Blok 910 MW jest ważnym elementem systemu, a Tauron robi wszystko, by zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Polski” – czytamy dalej w komunikacie Tauron.
Oddany do użytku w połowie listopada 2020 roku blok o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno to najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym oraz ważny element rynku mocy. Blok dysponuje 15-letnim kontraktem mocowym, co znacznie poprawia ekonomikę jego funkcjonowania.
Zastosowane technologie i instalacje ochrony środowiska pozwolą wypełniać najbardziej rygorystyczne normy. W porównaniu z wycofywanymi z eksploatacji blokami klasy 120 MW, sprawność nowego bloku jest znacząco wyższa, a emisje SO2 i NOx niższe o ponad 80 proc., natomiast emisja CO2 jest mniejsza o ponad 30 proc.
Pracując z pełną mocą blok w Jaworznie może wytwarzać około 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie, zużywając nawet 2,5 mln ton węgla.
Docelowo blok w Jaworznie osiągnie minimum techniczne na poziomie 37 proc. To istotny parametr, bowiem przy niższym zapotrzebowaniu na energię elektryczną nie jest konieczne jego wyłączanie, a potem ponowne uruchamianie. Ma to szczególnie istotne znaczenie przy rosnącej produkcji energii z niestabilnych odnawialnych źródeł energii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.