Trzeci sezon z rzędu uruchomione zostały letnie pociągi pasażerskie do przystanku Łagów niedaleko Świebodzina. Gmina Łagów znana jest zarówno z kopalni węgla brunatnego, jak i z malowniczych jezior, ściągających latem ludzi z nawet odległych miejscowości.
Niestety dla zmotoryzowanych pozostaje ten sam nierozwiązany od lat mankament. Z linii kolejowej nr 375 na odcinku Toporów - Łagów - Sieniawa nie mogą jednocześnie korzystać pociągi wywożące węgiel z kopalni i pociągi osobowe. W praktyce prowizorycznie rozwiązano ten impas w ten sposób, że w dni robocze mogą kursować składy obsługujące kopalnię, a w wakacyjne soboty i niedziele - szynobusy łączące Łagów z Zieloną Górą lub ze Zbąszynkiem.
Do Łagowa w weekendy można dojechać koleją od 25 czerwca do 11 września 2022 r. W tym roku pociągów pasażerskich jest mniej niż rok wcześniej. Rok temu na odcinku Łagów - Toporów kursowały trzy pary pociągów, w tym roku tylko dwie. Rozkład przewiduje poranny pociąg o godz. 8.02 z Zielonej Góry Głównej przez Czerwieńsk, Rzepin i Torzym, dojeżdżający do Łagowa na 9.53. Następnie szynobus ten o 10.20 odjedzie z Łagowa przez Toporów i Świebodzin do Zbąszynka. O 11.35 zaplanowany jest odjazd ze Zbąszynka do Łagowa, do którego dotrze na 12.34. Następnie przez niemal pięć godzin szynobus będzie stać bezproduktywnie, blokując linię. Dopiero o godz. 17.17 odjeżdża do Zielonej Góry Głównej, docierając tam tuż po godz. 19.
W ostatnie trzy dni kursowania, czyli w niedzielę, 4 września, oraz w sobotę i niedzielę, 11 i 12 września 2022 r., pociąg z Łagowa pojedzie do Zielonej Góry inną trasą, przez Toporów, Świebodzin, Zbąszynek, Babimost i Sulechów.
Mimo przejezdności trasy, pociąg osobowy nie będzie w tym roku dojeżdżać kilka kilometrów za Łagów do osady Sieniawa Osiedle Górnicze. Nie są tym zainteresowane ani Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego - finansujący kursy, ani przewoźnik Polregio. W Sieniawie interesująca dla turystów może być np. wystawa zabytkowych wagoników górniczych przed budynkiem dyrekcji kopalni.
W tym roku poprawiła się nieco informacja na temat kursowania pociągów pasażerskich. Jeszcze niedawno PKP Polskie Linie Kolejowe odmawiało nam podania rozkładu jazdy pociągów, odsyłając do przewoźnika. Na stronach PKP PLK nie dało się też wygenerować pliku PDF z rozkładem jazdy do i z Łagowa. Po naszych interwencjach i zapytaniach w tej sprawie taka możliwość została udostępniona.
Dlaczego kopalnia i Polregio nie mogą korzystać jednocześnie z tego samego odcinka linii Toporów - Łagów - Sieniawa? Wynika to z wieloletnich zaniedbań i niedoinwestowania tej trasy. Kolej zlikwidowała posterunki ruchu na tym odcinku. Formalnie nie ma tam stacji kolejowych, nie ma semaforów, nie ma czynnych mijanek na dawnych stacjach Gronów i Łagów. Sytuacja jest więc gorsza niż przed pierwszą wojną światową. Aby nie doszło do zderzenia, wjazd pociągu jadącego po węgiel oznacza automatycznie zamknięcie linii dla innych składów. Analogicznie wjazd szynobusu uniemożliwiałby wyjazd składu z węglem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.