Przez tydzień nad Śląskiem i częścią Małopolski latał helikopter z zainstalowaną aparaturą pomiarową. Czego dotyczyły badania? Emisji metanu z podziemnych wyrobisk kopalń węgla kamiennego – dowiedział się portal nettg.pl
- Chodzi o bardzo zaawansowane technicznie urządzenie modułowe, mierzące parametry meteorologiczne, zawartość aerozoli i gazów w powietrzu. To ono było zainstalowane na helikopterze. Służy głównie do kalibracji satelit, które wykonują pomiary metanu na Ziemi. Uzyskane wyniki będą porównywane z pomiarami urządzeń satelitarnych umieszczonych na samolocie, co z kolei pozwoli udoskonalić pomiary bezpośrednie z satelit. Pomiary zaś prowadzimy za pomocą technologii laserowych, laserowo-optycznych i optycznych, w tym spektroskopowych. Obszary badań, to górnicze wentylacje metanowe, a badane były różne kopalnie – wyjaśnia w szczegółach Bartłomiej Kieblesz z firmy Helipoland.
Dzięki lotom będzie można bardzo precyzyjnie określić charakterystyki wydobywania się metanu.
- Z tego co nam, pilotom wiadomo z wywiadów z naukowcami, misja jest bardzo udana. Urządzenie – co ciekawe - wykonuje loty na wielu kontynentach, m.in. w rejonie Arktyki. Badania były tam prowadzone przez cały 2021 r. Dostarczyły pełnego obrazu procesów klimatycznych w środkowej Arktyce – dodaje Bartłomiej Kieblesz.
W czerwcu 2022 r. zespół wykonujący tego rodzaju badania, wspierany przez NASA i ESA (Europejską Agencję Kosmiczną), zawitał do Bielska-Białej, aby współpracując z Polską firmą, wyspecjalizowaną w świadczeniu usług lotniczych z wykorzystaniem śmigłowców, wykonać loty pomiarowe na terenie Śląska i części Małopolski.
Kolejne badania planowane są na jesień.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.