Lotnisko Chopina obsłużyło w maju br. ponad 1 253 329 pasażerów - wynik ten stanowi 76 procent liczby pasażerów z maja 2019 roku ostatniego przed pandemią. To potwierdza, że ruch lotniczy bardzo szybko wraca do poziomu sprzed pandemii - poinformowało we wtorek Lotnisko Chopina
Lotnisko Chopina podało we wtorek o wyniki przewozowe za maj, w którym obsłużono ponad 1 253 329 pasażerów, a także odnotowano iemal 13 300 operacji lotniczych.
Maj był pierwszym w 2022 roku miesiącem, w którym przekroczyła ona milion. W porównaniu z kwietniem br. to więcej o 32 procent. Wynik z maja 2022 stanowi 76 procent liczby pasażerów z maja 2019 roku, ostatniego przed pandemią - podano w komunikacie. Według władz lotniska potwierdza, że ruch lotniczy bardzo szybko wraca do poziomu sprzed pandemii.
Odnotowano, że rekordowym dniem miesiąca był 29 maja - stołeczny port lotniczy obsłużył wtedy 49 438 osób. To wynik niższy zaledwie o 5 200 osób od wyniku z 29 maja 2019 - wskazano. W okresie od stycznia do końca maja br. z usług lotniska Chopina skorzystało 4 220 915 osób.
Ruch lotniczy wraca dużo szybciej niż przewidywały to prognozy organizacji linii lotniczych i lotnisk, czyli IATA i ACI. Już w te wakacje, w szczytowym momencie będziemy dobijać do wyników sprzed pandemii - ocenił cytowany w informacji prasowej prezes PPL (Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze - PAP) Stanisław Wojtera. W przyszłym roku, jestem pewien, że ten wynik przebijemy, co pokazują trendy nie tylko w Warszawie, ale i całej Polsce - prognozuje Wojtera.
W maju najpopularniejszym przewoźnikiem na stołecznym lotnisku był PLL LOT, wyprzedzając Wizz Air oraz Lufthansę. Największą popularnością wśród kierunków regularnych cieszyły się Londyn, Paryż i Amsterdam. Z kolei najpopularniejszym przewoźnikiem czarterowym na Lotnisku Chopina był Enter Air. W pierwszej trójce znalazły się też Smartwings oraz PLL LOT. Najbardziej oblegane kierunki to Antalya, Marsa Alam i Hurghada - wymieniło Lotnisko Chopina.
Lotnisko odnotowało nie tylko wzrost liczby pasażerów - od stycznia do maja br. przewozy cargo wzrosły o 12 procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r. W tym roku przetransportowano już prawie 41,5 tys. ton.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.