Węgiel płynie do Polski. PortalMorski.pl opublikował listę transportowców, które jeszcze w czerwcu i na początku lipca dopłyną z węglem z Australii, USA i Kanady do Gdyni lub Gdańska.
- Wraz ze Spółkami Skarbu Państwa prowadzimy skuteczne działania, które zapełniły lukę węglową po decyzji o zakazie importu tego surowca z Federacji Rosyjskiej. Na dziś mamy zabezpieczone ponad 8 mln ton węgla. Jesteśmy po bezpiecznej stronie - napisała w środę na Twitterze Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu i środowiska.
W czwartek, 2 czerwca, dodała na TT:
- Droga opozycjo, apeluję o odpowiedzialną komunikację ze społeczeństwem. Wprowadzanie nieuzasadnionej paniki, że nie wystarczy węgla, zachęca nieuczciwych uczestników rynku do spekulacji cenowych.
Surowiec ma być rozdystrybuowany po całym kraju. Tak, by trafić do ogrzewających tym surowcem domy przed najbliższym sezonem grzewczym.
Portal Morski publikuje listę największych transportowców, które zmierzają w kierunku Polski. Tych statków jest prawdopodobnie więcej. To Bulk Mexico, który wypłynął 28 marca z Port Kembla w Australii. Obecnie wyładowuje część ładunku w Rotterdamie. Do Gdyni powinien wpłynąć 4 czerwca. Nośność to 176 tys. ton.
Z kolei Rixta Oldendorff został załadowany 21 maja w Convent w USA. Do Gdańska powinien dotrzeć 10 czerwca. Jego nośność to 121 tys. ton.
Z Newcastle w Australii płynie do nas Successor o nośności 173 tys. ton. Do Gdańska dopłynie 3 czerwca. Wczoraj przeszedł cieśninę Dover.
Po załadunku z Abbot Point w Australii 9 maja wyszedł Capricorn Sigma o nośności 181 tys. ton. Do Gdańska dotrze 2 lipca.
10 kwietnia z Newcastle w Australii wypłynął Andros Glory o nośności 177 tys. ton. 24 maja przeszedł kanał Sueski, w Gdańsku jest spodziewany 11 czerwca.
Z Vancouver w Kanadzie wypłynęła Anastasia o nośności 92 tys. ton. 20 maja przeszła przez kanał Panamski. W Gdańsku jest spodziewana 13 czerwca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Węgiel z Australijski kto jest głównym udziałowcem ?
Ciekawe jaka cena
Dlaczego nikt nie napiszę że ten węgiel nie spełnia norm ustawy środowiskowej ma za dużo popiołu itp nadaje się tylko do elektrowni
Czy w Polsce brakuje węgla, że musi się go sprowadzać z zagranicy? Przecież jesteśmy pod względem zasobów węgla w pierwszej dziesiątce krajów na świecie. To jest bezwstydne chwalenie się kupowaniem węgla w krajach za oceanem, kiedy sami śpimy na nim. Po prostu brak dobrej woli decydentów rządowych, aby sięgnąć do własnych zasobów.. To po prostu wstyd i hańba wołająca o pomstę do nieba.
Może coś o cenie tego węgla.
Za jaką cenę będzie ten węgiel sprzedawany - to podstawowe pytanie