Wojna w Ukrainie i embargo nałożone na Rosję odbija się na światowej gospodarce surowcami. Stany Zjednoczone są pionierem w tworzeniu nowoczesnej koncepcjizarządzania strategicznymi minerałami. Zmiany czekają także nas. To niektóre z tematów poruszanych podczad konferencji pt. Zabezpieczenie złóż mineralnych jako podstawa bezpieczeństwa surowców mineralnych, która odbywa się w Krakowie. Jej organizator to Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN Oddział Polityki Mineralnej.
Patronat nad tą międzynarodową konferencją sprawują m.in. Jacek Sasin, minister aktywów państwowych oraz Piotr Dziadzio, podsekretarz stanu, Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa. Patronat medialny nad konferencją objęło Wydawnictwo Gospodarcze, wydawca Trybuny Górniczej oraz portali nettg.pl i energiapress.pl.
Międzynarodowa Konferencja „Zabezpieczenie złóż mineralnych jako podstawa bezpieczeństwa surowców mineralnych” to miejsce spotkania naukowców, badaczy, decydentów, przedstawicieli władz, przedstawicieli podmiotów gospodarczych (w tym spółek górniczych), organizacji pozarządowych i innych interesariuszy związanych z ochroną złóż kopalin, polityką mineralną i polityką użytkowania gruntów.
Magdalena Piątkowska, dyrektor departamentu nadzoru geologicznego i polityki surowcowej państwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska przypomniała, że w marcu 2022 przyjęto Politykę Surowcową Państwa.
- To pierwszy taki dokument. Polityka średniokresowa, której głównym celem jest zabezpieczenie bezpieczeństwa energetycznego przez zapewnienie dostępu do surowców krytycznych i strategicznych. Jest on spójny z polit unijną – podkreśliła Piątkowska.
Obecnie trwają prace nad nowelizacją prawa geologicznego i górniczego. Jej elementy to m.in. ochrona przed zabudową udokumentowanych złóż kopalin. Wykorzystywanie ich pod uprawy rolnicze, tereny leśne i rekreacyjne. Zmiany prawa geologicznego i górniczego poprawią tę ochronę.
- Kwestia czy ktoś planuje eksploatację czy od niej odchodzi nie ma znaczenia jeśli chodzi o ochronę złoża – poinformowała dyr Piątkowska.
Dodała, że stworzony zostanie wykaz surowców podlegających szczególnej ochronie.
Będzie możliwe objęcie ochroną całości lub tylko części surowców. To dlatego, że niektóre ze złóż zostały ujawnione nawet kilkadziesiąt lat temu i tereny nad nimi zostały już zabudowane – mówiła ekspertka.
Konferencja ma na celu promowanie efektywnej współpracy nauki i praktyki w zakresie bezpieczeństwa surowców mineralnych i zabezpieczenia złóż kopalin. Udział w tej konferencji będzie okazją do zaprezentowania i przedyskutowania zarówno aspektów badawczych, jak i praktycznych zastosowań różnych aspektów gospodarowania i zabezpieczania złóż kopalin.
Organizatorzy podkreślają, że konferencja inspirowana jest kluczowym wyzwaniem zapewnienia surowców mineralnych dla zrównoważonego rozwoju dla obecnych i przyszłych pokoleń na poziomie danego kraju czy Europy, a także w kontekście globalnym.
Konferencja obejmie otwierającą sesję plenarną wygłoszoną przez zaproszonych zagranicznych i polskich naukowców i ekspertów, a także trzy inne sesje ustne oraz sesję plakatową.
Podczas konferencji poruszane są takie tematy jak: polityka w zakresie bezpieczeństwa minerałów i minerałów na poziomie UE i na poziomie krajowym; możliwe instrumenty i systemy zabezpieczenia złóż kopalin; metody oceny (waloryzacji) złóż kopalin; licencja społeczna na prowadzenie działalności; działalność wydobywcza i złoża kopalin na obszarach chronionych; złoża kopalin w systemach planowania przestrzennego; najlepsze praktyki zabezpieczania złóż kopalin; edukacja geologiczna podstawą bezpieczeństwa surowcowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.