Książka rzuca nowe światło na wydarzenia związane z ówczesną Solidarnością, jej powstaniem i zejściem do podziemia.
Lato 1980 roku. Polską wstrząsają kolejne strajki. Powstaje NSZZ Solidarność. Jarosław J. Szczepański, wówczas dziennikarz „Expressu Wieczornego”, otrzymuje zadanie wyjazdu na Śląsk, do górników, aby napisać o ich życiu, pracy, a także żądaniach, które formułowali pod adresem władz.
Dokładnie 1 września 1980 r. red. Jarosław J. Szczepański pojawił się pod bramą kopalni Manifest Lipcowy. Nie było mowy o wpuszczeniu go na teren zakładu. Dopiero po kilku godzinach rozmów, przekonywań i próśb udało mu się w końcu przedostać za bramę. Kilka chwil potem poznaje osobiście Tadeusza Jedynaka, wówczas górnika-elektryka. Wtedy nawet mu się nie śniło, że stanie się nie tylko sprawozdawcą z akcji protestacyjnych, ale przede wszystkim współuczestnikiem strajku, Jastrzębskich Porozumień, górniczego podziemia i negocjacji podstolika górniczego przy Okrągłym Stole.
Od tamtej pory spotkał się z nim wiele razy, nagrywał kolejne wywiady. Po upływie 40 lat od tamtych wydarzeń pod auspicjami Instytutu Kultury Popularnej ukazała się jego książka zatytułowana „O strajku, Manifeście Lipcowym, Jastrzębiu i o tym, co się tam działo do stanu wojennego, opowiada Tadeusz Jedynak”.
Spotkanie poświęcone wspomnieniom po Tadeuszu Jedynaku, sygnatariuszu Porozumienia Jastrzębskiego, współzałożycielu Międzyzakładowej Komisji Robotniczej Jastrzębie, byłym przewodniczącym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność, odbyło się 4 kwietnia br. w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.