Prawidłowo zaprojektowana mała elektrownia wiatrowa może zapewnić stabilność energetyczną Twojej firmie, a nawet uniezależnić ją od sprzedawców energii. Duża zaś stanie się źródłem dodatkowego dochodu. Co trzeba wiedzieć o inwestycji w turbiny wiatrowe?
Energetyka wiatrowa w Polsce
Potrzeba ochrony środowiska, a do tego nieopłacalność paliw kopalnych – to podstawowe czynniki, które wpłynęły na dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii, także w Polsce. W 2021 roku łączna moc zainstalowana w OZE powiększyła się o 36% w porównaniu do roku poprzedniego – wyniosła niemal 17 GW. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań – obok fotowoltaiki – są elektrownie wiatrowe. Inwestycje w energetykę wiatrową to jedno z podstawowych założeń rządowej strategii „Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku”. Rząd przeznacza i planuje przeznaczyć znaczne środki na budowę nowych elektrowni wiatrowych, szczególnie na morzu.
Aktualnie instalacje wiatrowe generują moc 7,1 GW. To aż 42% odnawialnych źródeł w Polsce. A trzeba podkreślić, że prawdziwy boom dopiero przed nami. Wpływ na to będą miały zmieniające się przepisy oraz uruchomienie inwestycji, które są aktualnie w realizacji.
Turbina wiatrowa – dla kogo?
Zainteresowanie elektrowniami wiatrowymi rośnie, szczególnie wśród firm. Własna turbina wiatrowa pozwala produkować prąd na potrzeby własne przedsiębiorstwa. Dzięki temu może przynajmniej częściowo uniezależnić się od dostawcy energii – to dobre rozwiązanie, jeśli budynek narażony jest na częste przerwy w dostawie prądu. Jednocześnie przedsiębiorca zyskuje niezależność od wahań cen energii elektrycznej. Budowę elektrowni wiatrowej powinny rozważyć także te firmy, których procesy pochłaniają duże ilości energii.
Poza tym turbiny wiatrowe sprawdzą się w przypadku:
Elektrownia wiatrowa – jaka wielkość?
Zastanów się, jaka wielkość systemu będzie odpowiednia. Jako przedsiębiorca do wyboru masz dwa rozwiązania:
Turbina wiatrowa w firmie – co trzeba wiedzieć?
Planujesz inwestycję w turbiny wiatrowe na potrzeby własne swojej firmy? Musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.
Turbiny a pogoda
Elektrownia wiatrowa wytwarza energię elektryczną jedynie w momencie, gdy zaistnieją dobre warunki. System produkuje prąd, kiedy szybkość wiatru wynosi od 7 do 100 km/h. Im więcej, tym lepiej, jednak zbyt wysokie wartości są niewskazane (dochodzi do wyłączenia wirnika). Więcej o tym procesie przeczytasz na stronie E.ON Polska .
W związku z powyższym kluczowa jest lokalizacja, szczególnie w przypadku większych inwestycji. Wysoka wietrzność panuje przede wszystkim na Suwalszczyźnie, na Pomorzu oraz w pasie Wielkopolski.
Turbiny a magazynowanie energii
Praca systemu jest mocno zależna od warunków atmosferycznych. W jednym momencie może produkować ogromne ilości energii, w kolejnym nie wytwarza jej wcale. Elektrownię wiatrową najkorzystniej więc połączyć z urządzeniem do magazynowania prądu. Nowoczesne magazyny energii pozwalają na przechowywanie i odzyskanie nawet do 95% wyprodukowanego prądu. Dzięki temu można go spożytkować do zasilania oświetlenia oraz sprzętów nawet w bezwietrzny dzień.
Duże inwestycje
Jeszcze większym zainteresowaniem niż małe systemy na potrzeby własne firm cieszą się duże elektrownie wiatrowe. Warto wiedzieć, że inwestycja w system o znacznej mocy może zapewnić firmie atrakcyjny zwrot. Korzyści z montażu turbiny lub kilku turbin będą największe, jeżeli masz do zagospodarowania spory obszar. Jeśli zdecydujesz się na budowę farmy wiatrowej, system może zapewnić Ci darmowy prąd na pokrycie energochłonnych procesów przedsiębiorstwa, ale także dodatkowy, pasywny dochód. Energię elektryczną wyprodukowaną w instalacji można bowiem sprzedawać bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej.
Zmieniające się przepisy
Poruszając temat dużych turbin wiatrowych, trzeba wspomnieć również o tzw. ustawie odległościowej. Aktualnie większość nowych inwestycji blokuje zasada 10H. Odległość farmy wiatrowej od budynków mieszkalnych nie może być mniejsza niż dziesięciokrotność jej wysokości. Wyklucza to wiele terenów o bardzo dużym potencjale wiatrowym. Trwają jednak intensywne prace nad liberalizacją ustawy. Po wprowadzeniu zmian gminy będą mogły elastyczniej podchodzić do lokalizacji pod elektrownie wiatrowe, a ten sektor stanie się łatwiej dostępny i atrakcyjniejszy dla przedsiębiorców.
Jak widać, czasy świetności elektrowni wiatrowych dopiero nadchodzą. Przewiduje się, że w kolejnych latach inwestycja w energię wiatrową będzie znacznie łatwiejsza i na pewno bardzo opłacalna.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.