Zdaniem PGE wysokosprawna kogeneracja powinna być jednym z kryteriów definiujących efektywny system ciepłowniczy i chłodniczy także po 2035 r. Natomiast wszelkie zmiany do przepisów unijnych powinny być wdrażane w racjonalnej perspektywie czasowej, uwzględniającej możliwości technologiczne i specyfikę systemów ciepłowniczych w państwach członkowskich. PGE postuluje również zmiany do zaproponowanej w lipcu 2021 roku propozycji definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego, pozwalające na pełne wykorzystanie wysokosprawnej kogeneracji - czytamy w komunikacie prasowym.
Ciepłownictwo systemowe jest sektorem, który w świetle pakietu Fit for 55 podlegać ma fundamentalnym zmianom. Brukselski portal Euractiv zorganizował międzynarodową debatę poświęconą przyszłości ciepłownictwa w Unii Europejskiej. W spotkaniu z europosłami, urzędnikami Komisji Europejskiej oraz przedstawicielami nauki i biznesu wzięła udział wiceprezes zarządu PGE ds. regulacji Wanda Buk.
- Dyskusja dotyczyła kluczowych dla ciepłownictwa propozycji w nowej dyrektywie w sprawie efektywności energetycznej oraz rewizji dyrektywy w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Omówiono również proponowane zmiany w dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 200 osób - informuje spółka.
Wanda Buk, wiceprezes zarządu PGE ds. regulacji, zwróciła uwagę na propozycje Komisji Europejskiej dla ciepłownictwa systemowego w pakiecie Fit for 55 oraz podkreśliła, jak istotną rolę pełni w Polsce ciepłownictwo systemowe.
- Ciepłownictwo systemowe jest źródłem ogrzewania dla milionów gospodarstw domowych zlokalizowanych głównie w obszarach miejskich. Prawie 6 mln gospodarstw domowych w Polsce, z łącznej liczby ok. 14 mln, korzysta z ciepła sieciowego. Sama Grupa PGE dostarcza ciepło do ponad 2 mln gospodarstw domowych – podkreślała Wanda Buk.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.