Ceny ropy w Nowym Jorku są już poniżej 100 USD za baryłkę - gorączka na rynkach ropy mija, i to szybko - informują maklerzy.
Notowania ropy Brent we wtorek około godziny 12:30 spadły o ponad 8,2 proc. do poziomu 97,7 dolarów, co oznacza, że za baryłkę tego surowca trzeba zapłacić mniej niż przed inwazją Rosji na Ukrainę.
Tanieje również amerykańska ropa WTI, która zanotowała 8,37-proc. spadek do 94,4 dolarów.
W dniu napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego baryłka Brent wyceniana była na 99 dolarów, a WTI - na 92,8 dolarów.
Po inwazji Rosji na Ukrainę, w kulminacyjnym momencie wzrostów, ceny ropy naftowej dochodziły w USA do 130 dolarów za baryłkę, a ropy Brent były bliskie 140 dolarów za baryłkę.
Z kolei na rynku gazu ceny surowca we wtorek rosną. Notowania kontraktów na gaz z dostawą w najbliższych miesiącach na holenderskim hubie TTF wzrosły we wtorek o 5,4 proc., do 120,7 euro za MWh
Analitycy wskazują, że obecnie wpływ na rynki ropy mają m.in. informacje o odrodzeniu się epidemii koronawirusa w Chinach, które są na świecie największym importerem ropy naftowej i - jak się wydaje - pewne postępy w rozmowach na temat zawieszenia broni pomiędzy Rosją a Ukrainą.
W Chinach Narodowa Komisja Zdrowia podała, że zanotowano 5.154 nowe przypadki Covid-19 - po raz pierwszy od wczesnym etapów pandemii koronawirusa w tym kraju.
Chociaż nie jest to duża liczba w porównaniu z tym, co notuje się w innych krajach na świecie, dla Chin jest to jednak znacząca liczba, bo kraj ten przez większość czasu w ciągu ostatnich 2 lat utrzymywał liczbę nowych przypadków Covid-19 na niskim poziomie dzięki strategii zero Covid.
Pojawianie się nowych ognisk wysoce zaraźliwego wariantu koronawirusa Omikron powoduje, że chińskie władze podejmują decyzje o zamykaniu miast i wprowadzaniu ograniczeń.
Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że rozmowy pokojowe z Rosją będą kontynuowane we wtorek. Wskazał, że delegacja ich kraju zabiega w tych negocjacjach o uczciwy pokój.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.