Wodór jest określany mianem paliwa przyszłości. Jednak, aby stał się istotnym elementem krajowej gospodarki, konieczne są zmiany oraz nowe rozwiązania.
Pierwszym poważnym krokiem w tym względzie jest niewątpliwie Strategia wodorowa do roku 2030 z perspektywą do roku 2040, którą rząd przyjął w listopadzie 2021 r. Przewiduje ona opracowanie niezbędnego pakietu legislacyjnego, który określa się mianem konstytucji dla wodoru. Ma ona być gotowa jeszcze w tym roku, co zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
– Ten pakiet będzie się składać z aktów prawnych regulujących funkcjonowanie rynku wodoru, przepisów technicznych, ale również instrumentów wsparcia – tłumaczył rzecznik prasowy MKiŚ Aleksander Brzózka.
Dodał, że do najważniejszych działań w tym zakresie należy stworzenie ram regulacyjnych funkcjonowania wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie, stworzenie prawnych podstaw funkcjonowania rynku wodoru i w dalszej perspektywie opracowanie legislacyjnego pakietu wodorowego, czyli przepisów określających szczegóły funkcjonowania rynku, implementujących prawo Unii Europejskiej w tym zakresie oraz wdrażających system zachęt do produkcji niskoemisyjnego wodoru.
Założeniem nowych rozwiązań legislacyjnych są zmiany w istniejących aktach prawnych, m.in. w ustawie Prawo energetyczne.
– Mamy też ambicje stworzenia ustawy o wspieraniu produkcji wodoru ze źródeł niskoemisyjnych. Wszystkim aktom prawnym będą towarzyszyć również rozporządzenia, które mają na celu zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego związanego z wdrażaniem nowych technologii. Należy również wspomnieć o projekcie rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla stacji wodoru, będącego częścią wprowadzanych zmian, które w najbliższym czasie zostanie skierowane do konsultacji publicznych – wylicza rzecznik resortu klimatu i środowiska i dodaje, że przygotowanie wszystkich wymienionych aktów prawnych planowane jest na 2022 r. Co oznacza, że czeka nas prawdziwa wodorowa ofensywa związana z realizacją strategii. Przy tej okazji należy przypomnieć, co zakłada ten dokument, który 7 grudnia ub.r. został opublikowany w Monitorze Polskim. Przede wszystkim wizją i nadrzędnym celem Strategii jest stworzenie polskiej gałęzi gospodarki wodorowej oraz jej rozwój na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej i utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki.
W dokumencie wskazano 6 celów szczegółowych, czyli wdrożenie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie; wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie; wsparcie dekarbonizacji przemysłu; produkcję wodoru w nowych instalacjach; sprawny i bezpieczny przesył, dystrybucję i magazynowanie wodoru oraz stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.