Dzisiejszy wynik (7 lutego) - ponad 24 tys. zakażeń - nie jest miarodajny dla epidemii, bo to dane z weekendu. Przypadków jest znacznie więcej. Tydzień do tygodnia to spadek 12 proc. Mamy więc delikatny trend spadkowy. Jest nadzieja, że on będzie się utrzymywał. Świadczy o tym malejąca liczba zleceń testów z POZ i malejąca liczba wykonywania testów w ogóle. Omikron dominuje w kraju, w ciągu tygodnia lub dwóch Delta odejdzie w niepamięć - poinformował Wojciech Andruszkiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia.
Dodał, że nigdy wcześniej nie mieliśmy tak niskiego obłożenia łóżek szpitalnych.
- Wirus Omikron jest bardzo zakaźny, ale mniej zjadliwy niż wcześniejsze warianty koronawirusa. Skraca się czas hospitalizacji i zmniejsza się zużycie tlenu w szpitalach. To pozwala na uwolnienie części łóżek zarezerwowanych dla chorych na Covid-19 i przywrócenie ich do systemu - dodał.
Rzecznik ministerstwa poinformował też o zamiarze skrócenia przez rząd okresu izolacji i kwarantanny. Decyzja ma zostać ogłoszona w środę.
Oto szczegółowe dane z Ministerstwa Zdrowia: - Mamy 24 404 (w tym 2 427 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (3715), wielkopolskiego (2621), śląskiego (2520), dolnośląskiego (1919), kujawsko-pomorskiego (1926), pomorskiego (1913), łódzkiego (1690), małopolskiego (1530), zachodniopomorskiego (1485), lubelskiego (1025), lubuskiego (880), warmińsko-mazurskiego (713), podkarpackiego (654), opolskiego (628), świętokrzyskiego (610), podlaskiego (458). 117 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 9 osób. Liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii to 5 188 184, zmarło 106 607 osób.
A jak sytuacja pandemiczna wygląda w innych krajach? Rząd Australii twierdzi, że kraj jest gotowy żyć z wirusem po tym, jak prawie 95 proc. dorosłych zostało zaszczepionych. Ale wiele osób nie czuje się gotowych na powrót do życia sprzed pandemii.
- Kiedy jeden stan ogłosił, że kończy intensywne śledzenie kontaktów osób zarażonych, ludzie zaczęli robić własne ustalenia za pośrednictwem grupy na Facebooku. Po tym, jak premier Australii ogłosił, że blokady związane z pandemią należą do przeszłości, to i tak wielu mieszkańców Melbourne i Sydney zostało w domu na własne życzenie, gdy tylko liczba przypadków zakażeń Omikronem wzrosła. I pomimo ponownego otwarcia granic, naród kochający podróże w większości pozostał na swoim miejscu - czytamy w The New York Times.
Gazeta informuje, że kraje Azji i Pacyfiku nie są chętne do naśladowania Australii. Japonia, Korea Południowa i Tajlandia wstrzymują lub cofają ponowne otwarcie. Nowa Zelandia ma bardziej ostrożne podejście, stopniowo otwierając się na podróżnych z zagranicy w ciągu następnych dziewięciu miesięcy.
Tymczasem w Europie: regulacje dotyczące mandatów za brak szczepionki przeciwko Covid-19 w Austrii już obowiązują. Ustawowy obowiązek szczepienia dotyczy wszystkich osób, które ukończyły 18 lat. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży oraz osoby, które nie mogą być zaszczepione ze względów zdrowotnych. Warunkowo do wyjątków włączeni mają być też ozdrowieńcy. Grzywny to od 600 do 3600 euro. Będą nakładane od 16 marca. To ma dać czas na uzupełnienie szczepień.
Media donoszą też o tragedii, do jakiej doszło we Włoszech. Pięć osób z rodziny z Sycylii, która postanowiła nie szczepić się przeciw Covid-19, zmarło w ciągu około miesiąca. Włoskie gazety informują, że zmarli mieli od 50 do 80 lat. To ojciec, matka i ich troje dzieci
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.