W Sosnowcu na terenach po kopalni Porąbka-Klimontów powstanie nowe więzienie. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej otrzymał od Spółki Restrukturyzacji Kopalń w ramach realizacji tego przedsięwzięcia 35 działek o łącznej powierzchni 69 tys. m kw. Natomiast miasto dla uregulowania podziału przekazało trzy działki o powierzchni 3100 m kw. Więzienie powstanie w rejonie ul. Dmowskiego, na terenach gdzie do 2000 r. funkcjonował zakład górniczy.
– Reputacja Sosnowca rośnie, bo to kolejna instytucja ponadlokalna, która zwiąże się z naszym miastem. To także nowe miejsca pracy – podsumowuje prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Jak informuje magistrat, pierwsze budynki wysłużonego aresztu śledczego na Radosze powstały w 1905. Początkowo jako magazyny i budynki mieszkalne, a następnie zaadaptowano je dla celów penitencjarnych. Jeszcze przed II wojną światową na terenie dzisiejszego aresztu funkcjonowało więzienie składające się z dwóch budynków. Więzienie zostało znacznie rozbudowane przez Niemców w trakcie okupacji w latach 1939–1945. W pierwszych latach po zakończeniu wojny w więzieniu przebywało kilkudziesięciu więźniów narodowości niemieckiej za przestępstwa i zbrodnie wojenne. Po wojnie przez długi okres w jednostce funkcjonował oddział kobiecy, zlikwidowany w połowie lat 80-tych XX. wieku.
Zgodnie z rejonizacją Areszt Śledczy w Sosnowcu przeznaczony jest dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn pozostających do dyspozycji Sądu Rejonowego i Prokuratur Rejonowych w Sosnowcu. Ponadto przebywają tu skazani zatrudnieni przy pracach porządkowych i pomocniczych, skazani oczekujący na skierowanie do odpowiednich typów i rodzajów zakładów karnych oraz skazani, skierowani do jednostki w związku z udziałem w czynnościach procesowych.
Areszt Śledczy w Sosnowcu posiada do dyspozycji 350 miejsc. W jego ramach od września 2013 r. funkcjonuje oddział zakładu karnego typu półotwartego dla skazanych mężczyzn recydywistów.
– Jest to dla mnie wielkie wydarzenie, ponieważ jestem sosnowiczaninem i pracowałem w Areszcie Śledczym w Sosnowcu i doskonale znam warunki pracy w tym miejscu. Przekazanie tych działek to swoista lokomotywa do budowy nowoczesnego więzienia – powiedział zastępca dyrektora okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach ppłk Paweł Golanka, cytowany w informacji magistratu.
Jak podkreślił, teren pod przyszłe więzienie jest najlepszą możliwą lokalizacją w Sosnowcu, oddaloną od bezpośredniej zabudowy mieszkaniowej.
– Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości co do lokalizacji przy ulicy Dmowskiego to zapraszam do kontaktu. Jesteśmy na takie spotkanie otwarci, przekażemy na nim szczegóły inwestycji – dodał.
Kopalnia Porąbka-Klimontów historycznie składała się z zakładów Mortimer, Porąbka i Klimontów. Zostały one połączone w 1974 r. i działały pod szyldem Czerwone Zagłębie do 1992 r. W pierwszej kolejności likwidacja objęła Ruch III (Klimontów). Decyzja w jego sprawie zapadła 31 grudnia 1995 r. Potem kolejno Ruch II (Józef) i Ruch I (Jadwiga). W czasie podejmowania tych decyzji wydobycie w kopalni wynosiło ok. 600 tys. t węgla rocznie. To właśnie szczerpanie złóż stało się główną przyczyną likwidacji. 31 grudnia 1998 kopalnia zakończyła eksploatację, dwa lata później 31 grudnia zakończono proces jej likwidacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.