Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna został powołany na stanowisko wiceprezydenta Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal - poinformowały służby prasowe spółki.
Euracoal jest międzynarodową organizacją przemysłu węglowego z siedzibą w Brukseli, która powstała w 2002 r. Reprezentuje wspólne stanowisko europejskich producentów oraz importerów węgla kamiennego i brunatnego na forum Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady Europy. Dostarcza informacji o podejmowanych przez instytucje UE działaniach, mających związek z przemysłem paliw stałych oraz umożliwia angażowanie się w kształtowanie prowadzonej na forum europejskim polityki energetycznej oraz polityki w zakresie paliw stałych.
Obecnie poza Andrzejem Legeżyńskim w skład zarządu organizacji wchodzą: prezydent Vladimír Budinský (przewodniczący Stowarzyszenia Pracodawców Sektora Wydobywczego i Petrochemicznego Czech), senior wiceprezydent Tomasz Rogala (prezes Polskiej Grupy Górniczej) oraz wiceprezydent Lars Kulik (wiceprezes ds. technicznych Dywizji Węglowej koncernu RWE Power w Niemczech).
- W najbliższych latach niezbędne będzie określenie roli paliw kopalnych w kontekście europejskiej polityki Zielonego Ładu i aby móc odpowiednio zaplanować zmiany konieczne do przeprowadzenia w sektorze energetyki konwencjonalnej, niezbędne jest stworzenie płaszczyzny współpracy z pozostałymi przedstawicielami przemysłu węglowego – mówi prezes PGE GiEK i wiceprezydent Euracoal.
Andrzej Legeżyński jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej o specjalności Elektrownie i Gospodarka Energetyczna oraz podyplomowych studiów Akademii Energetyki w Szkole Głównej Handlowej. Ukończył również studia EMBA na Collegium Humanum w Warszawie.
Karierę zawodową w branży energetycznej rozpoczął w 2002 r. w Elektrowni Turów. W latach 2006-2016 był zawodowo związany z brytyjską energetyką, gdzie pełnił funkcje menadżerskie. W 2016 r. rozpoczął pracę w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Od 2017 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora - dyrektora technicznego Elektrowni Bełchatów, gdzie odpowiadał za realizację procesów technologicznych wytwarzania energii elektrycznej. Od 2019 do 2020 r. kierował pracą Elektrowni Bełchatów jako dyrektor oddziału.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.