- Jaki miesiąc jest najkorzystniejszy do złożenia wniosku o emeryturę górniczą, luty marzec lub lipiec? – oto pytanie, które często padało w trakcie konsultacji telefonicznej z udziałem ekspertów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
- W przypadku nabycia uprawnień do emerytury górniczej wysokość tej emerytury jest ustalana na tak zwanych starych zasadach co oznacza, że do wyliczenia jej wysokości przyjmuje się między innymi okresy składkowe, okresy nieskładkowe oraz obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku kwotę bazową. Kwota bazowa, to corocznie ustalane przeciętne wynagrodzenie, jakie obowiązuje od pierwszego marca każdego roku kalendarzowego, ogłoszone przez Prezesa GUS. Emerytury przyznane od marca danego roku, są wyliczane od nowej kwoty bazowej.
W trakcie ostatniego dyżuru zorganizowanego przez redakcje Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl z udziałem ekspertów ZUS w sprawie urlopów i emerytur górniczych pojawiło się wiele różnych pytań dotyczących ustalania prawa do świadczeń górniczych i ich wysokości, a także potwierdzenia uprawnień do świadczeń.
- Dlatego muszę podkreślić, że na podstawie uzyskanych informacji telefonicznych nie da się w sposób wiążący ustalić, czy dana osoba spełnia warunki do emerytury górniczej. W każdym przypadku sprawa wymaga przeprowadzenia pełnej analizy dokumentacji, która powinna być dołączona do wniosku o ustalenie prawa do emerytury górniczej. Uprawnienia w sprawie świadczeń emerytalnych rozpatrujemy wyłącznie na podstawie formalnie złożonego wniosku. Przy rozpatrzeniu wniosku ZUS zbada dokumenty potwierdzające charakter i okres zatrudnienia, dokona również niezbędnych obliczeń i w decyzji wskaże przepracowany okres pracy górniczej – podkreśla Barbara Muc, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji w chorzowskim ZUS.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.