W latach 2016-2020 uruchamiany był Srebrny Pociąg, umożliwiający dojazd koleją wąskotorową z Bytomia w pobliże Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.
Ze względu na deficytowość przedsięwzięcia było ono możliwe wyłącznie dzięki wsparciu finansowemu ze strony samorządów, gdyż wpływy z biletów za przejazd nie pokrywały kosztów uruchamiania pociągów. Czy w sytuacji, gdy inne podmioty wycofały się z tej akcji, gmina Bytom zamierza własnym sumptem ją wznowić? Na razie nie ma na to widoków.
- Akcja „Srebrny Pociąg” z pewnością stanowi ważną część akcji turystycznej, jaka realizowana jest na terenie m. in. gminy Bytom, dzięki której zarówno mieszkańcy naszego miasta, jak również turyści mają okazję zapoznać się z atrakcjami nie tylko związanymi z infrastrukturą SGKW na terenie miasta Bytomia. Nadmieniam jednak, że organizatorami oferty nie była tylko gmina Bytom lecz również inne podmioty. Obecnie nasza gmina nie ma zabezpieczonych środków na uruchomienia ponownie akcji „Srebrny Pociąg”, jednak nie wykluczamy takich działań w przyszłości – rozwiewa wątpliwości Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Po raz ostatni jak dotąd Srebrny Pociąg pojechał 6 grudnia 2020 r. Pomysłowa akcja upadła zaledwie po pięciu sezonach funkcjonowania. Srebrny Pociąg był odpowiedzią na Oszustwo Wałbrzyskie, czyli rozdmuchaną latem 2015 r. akcję poszukiwań fikcyjnego złotego pociągu, który rzekomo miał być ukryty w zamaskowanym tunelu pod koniec drugiej wojny światowej.
Fiasko tamtych poszukiwań nasunęło myśl, aby stworzyć ofertę przejazdu prawdziwym pociągiem wąskotorowym połączoną ze zwiedzaniem podziemi kopalni w Tarnowskich Górach. Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych podjęło się ochoczo dzieła, korzystając z dofinansowania. Srebrny Pociąg uruchamiany był co roku jesienią raz w tygodniu, a w ostatnim sezonie w soboty i niedziele. Gdy w 2020 r. przez pewien czas Zabytkowa Kopalnia Srebra była zamknięta dla zwiedzających, wówczas pasażerowie Srebrnego Pociągu zwiedzali tylko przykopalniany skansen maszyn parowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.