W 2021 r. prawie 48 proc. wszystkich wypadków w górnictwie wynikło z przyczyn mechanicznych. 33 proc. wypadków miało podłoże czysto górnicze. Z tego 23,8 proc. dotyczyło opadu skał ze stropu i ociosu lub zawałów. Zaledwie 19 proc. wypadków spowodowanych było innymi przyczynami – wynika z raportu bezpieczeństwa przygotowanego przez specjalistów z Wyższego Urzędu Górniczego.
Głównymi przyczynami wypadków ogółem zaistniałych w okresie 11 miesięcy 2021 r. w całym górnictwie było: potknięcie, poślizgnięcie lub przewrócenie się osób (32,4 proc.), uderzenie się narzędziami pracy oraz o inne przedmioty (17,9 proc.), upadek, stoczenie, osunięcie się mas i brył skalnych, opad skał ze stropu i ociosów lub zawał (16,4 proc.) oraz upadek, stoczenie lub obsunięcie się przedmiotów lub materiałów (10,9 proc.).
Najczęstszymi przyczynami wypadków śmiertelnych i ciężkich zaistniałych w 2021 r. w całym górnictwie było: oberwanie się skał ze stropu i ociosu, zawał (4 wypadki śmiertelne i 1 wypadek ciężki), niedozwolone przebywanie w zasięgu pracy maszyn i urządzeń (2 wypadki śmiertelne i 4 wypadki ciężkie), wdarcie się wody lub mieszaniny wodnej (2 wypadki śmiertelne), pozostawienie niezabezpieczonego urządzenia transportu poziomego (2 wypadki śmiertelne), nieprawidłowa obsługa maszyn i urządzeń (1 wypadek śmiertelny i 2 wypadki ciężkie) wreszcie upadek z wysokości (1 wypadek śmiertelny i 1 ciężki) – wynika z raportu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.