Spółka Luneos, która zajmuje się rozwiązaniami z zakresu efektywności i niezależności energetycznej, planuje rozpoczęcie działalności w charakterze dostawcy energii odnawialnej.
Jak informują służby prasowe, firma planuje inwestycje o wartości ok. 3 mld zł w aktywa OZE o mocy ok. 1 GW. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane w w przeciągu najbliższych 3-4 lat. Spółka pozyskała już znaczną część niezbędnego kapitału poprzez powołanie razem ze szwajcarskim funduszem SUSI Partners – Luneos Green Energy.
- Polski sektor OZE ma doskonałe perspektywy rozwoju. Szacuje się, że do 2030 r. zainstalowane moce ze źródeł OZE wzrosną blisko dwukrotnie. Odnawialne źródła energii są i będą jednym z głównych motorów napędowych zmian w polskim sektorze energetycznym. Jako Luneos chcemy być nie tylko aktywnym uczestnikiem, ale i kreatorem tych zmian. Dlatego podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu naszego zakresu działalności o wytwarzanie energii odnawialnej. W tym celu rozszerzyliśmy naszą współpracę z SUSI Partners, szwajcarską firmą zarządzającą funduszami specjalizującą się w inwestycjach w infrastrukturę zrównoważonej energii, która w swojej historii zainwestował już ponad 1 mld euro w energię odnawialną, efektywność energetyczną i magazynowanie energii – mówi Zbigniew Prokopowicz, prezes i współzałożyciel Luneos.
- Rozpoczęcie budowy pierwszych projektów jest planowane na I połowę 2022 r. Projekty fotowoltaiczne i wiatrowe są pozyskiwane głównie na bazie umów ramowych z partnerami w obszarze developmentu. Znacząca część planowanego do realizacji wolumenu jest już objęta realizowanymi umowami ramowymi – dodaje Michał Kozłowski, współzałożyciel i wiceprezes Luneos oraz CEO Luneos Green Energy.
SUSI Partners to wieloletni partner Luneos. Wspólnym projektem obu firm jest m.in. wprowadzenie unikalnego modelu as-a-service, który zapewnia przedsiębiorstwom chcącym zmniejszyć swój ślad węglowy dokonanie, bez wkładu własnego, transformacji energetycznej obejmującej m.in. zmniejszenie zużycia energii, redukcję emisji CO2 i korzystanie z zielonej energii.
- Polskie firmy coraz częściej podejmują działania związane z transformacją energetyczną, których ważnym elementem jest korzystanie z zielonej energii. Wpływ na to mają dwa kluczowe czynniki. Pierwszy z nich to znaczny wzrost kosztów energii dla polskich firm. Jest on spowodowany m.in. szybko rosnącymi kosztami emisji CO2 oraz wprowadzoną w 2021 r. nową opłatą mocową. Drugim czynnikiem istotnie wzmacniającym transformację energetyczną jest globalny silny trend dostosowywania się firm do wymogów ESG (E – Środowisko, S – Społeczna odpowiedzialność, G – Ład korporacyjny – red.) – tłumaczy Michał Kozłowski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.