Czwartkowa sesja na giełdzie w Warszawie przyniosła spadki głównych indeksów, a zdaniem analityków WIG20 jest blisko wsparć i o dalszym kierunku trendu zadecyduje zachowanie rynku podczas piątkowego handlu. Spośród największych pod względem kapitalizacji spółek mocno stracił Mercator, CCC i LPP, a pozytywnie wyróżniała się branża energetyczna.
- Za nami emocjonująca sesja na krajowej giełdzie, a tematami dnia były silne spadki Mercatora, po szacunkowych wynikach za IV kwartał 2021, mocne spadki Ten Square Games po zapowiedzi sprzedaży z dyskontem sporych pakietów akcji oraz zniżkujące w znaczącym stopniu spółki odzieżowe. Te ostatnie spadały w obawie przed możliwym lockdownem spowodowanym rozprzestrzenianiem się nowego wariantu wirusa - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities Sobiesław Kozłowski.
Jeśli chodzi o otoczenie rynkowe, to Kozłowski wskazał na tematy, które od dłuższego czasu absorbują uwagę inwestorów.
- W otoczeniu rynkowym dominują tematy związane z Omikronem, zaostrzeniem sytuacji na linii Rosja-Ukraina oraz przyszłymi działaniami Fed. W tych tematach zbyt wiele się nie zmienia - dodał analityk.
Pytany o dalsze, możliwe zachowanie WIG20, analityk zwrócił uwagę na wsparcia znajdujące się między 2.280 a 2.300 pkt. i uzależnił dalsze zachowanie rynku od ewentualnej obrony tych poziomów i stylu, w jakim to może się dokonać.
- Jeśli chodzi o WIG20, to ważne wsparcia widzę w strefie 2.280-2.300 pkt. i jeśli zostanie ona w dobrym stylu obroniona, to w przyszłym tygodniu może czekać nas odreagowanie mających miejsce na ostatnich sesjach spadków. Ważna będzie tutaj piątkowa sesja, która wieńczy tydzień i często jest dobrym prognostykiem na kolejne sesje - zakończył Kozłowski.
WIG20 zakończył czwartkową sesję spadkiem o 0,35 proc. do 2.308,94 pkt., WIG zniżkował natomiast o 0,44 proc. do 70.419,86 pkt. Słabiej zachowywały się indeksy małych i średnich spółek. sWIG80 spadł o 0,92 proc. do 20.379,15 pkt., a mWIG40 zniżkował o 0,54 proc. do 5.340,54 pkt.
Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,3 mld zł, a z tego 1,01 mld zł przypadło na spółki z WIG20.
W momencie zamykania krajowej giełdy na najważniejszych, europejskich parkietach panowały umiarkowanie pozytywne nastroje. W tym okresie DAX rósł 0,49 proc., a francuski CAC 40 zwyżkował o 0,21 proc. W Wielkiej Brytanii FTSE 250 zyskiwał o 0,38 proc.
Na giełdach amerykańskich w czasie zamykania krajowego parkietu wszystkie główne indeksy wyraźnie rosły. Nasdaq100 zyskiwał 1,96 proc., S&P500 zwyżkował o 1,49 proc., a DJI rósł o 1,26 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.