- Uważamy, że budowa kopalni rud cynku i ołowiu w naszym powiecie całkowicie i bezpowrotnie doprowadziłaby do degradacji olbrzymiego terenu – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka i Ludzie PAWEŁ SOKÓŁ, wicestarosta zawierciański.
Kiedyś na terenie powiatu zawierciańskiego wydobywano rudy żelaza i węgiel brunatny, więc w jakiejś zakresie miał on charakter górniczy. Dziś powiat określa się jako turystyczno-rolniczy. Co to oznacza w praktyce?
Powiat zawierciański położony jest w centrum Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Mamy tu przepiękne krajobrazy, malownicze kompleksy skalne, jaskinie, XIV-wieczne warownie obronne Szlaku Orlich Gniazd: ruiny zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu zwanego „małym Wawelem”, jak również zamków w Pilcza w Smoleniu czy „Bąkowiec” w Zawierciu-Skarżycach.
Do tego są liczne szlaki piesze, rowerowe, konne, otwarte kąpieliska i stoki narciarskie – te wszystkie atrakcje powodują, że turystyka jest bardzo ważnym aspektem w rozwoju powiatu. Trudno określić ilu turystów rocznie odwiedza nasz powiat. Ale na podstawie biletowanych wejść można, uogólniając, powiedzieć, że wiele tysięcy. Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu oraz Gród na Górze Birów zwiedza ponad 250 tys. turystów rocznie, Rezerwat Smoleń wraz z Zamkiem Pilcza ponad 30 tys. osób, Jaskinię Głęboką ok. 20 tys. osób, Rezerwat Przyrody Góra Zborów ponad 35 tys. turystów.
Wiele osób korzysta z wypoczynku na otwartych kąpieliskach, na szlakach turystycznych, jest to turystyka piesza, rowerowa, konna, czy wspinanie się w skałkach. Niestety nie mamy pełnych , dokładnych danych liczbowych w tym zakresie.
Jakie znaczenie ma rolnictwo?
Oczywiście rolnictwo jest jedną z głównych gałęzi rozwoju większości gmin powiatu zawierciańskiego. Na obszarach wiejskich mieszka ok. 36 proc. ogólnej liczby mieszkańców powiatu. Wg danych szacunkowych liczba gospodarstw rolnych na naszym terenie wynosi ponad 7 tys. Dominuje tu wysokotowarowa produkcja rolna, a tradycyjne kierunki upraw to zboża, kukurydza i ziemniaki. Ważną rolę odgrywa hodowla bydła mlecznego, opasowego, trzody chlewnej oraz drobiu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Trzeba korzystać z bogactw naturalnych, darów ziemi, a nie się buntować , bo kopaliny to bogactwo
Wszystko nie! węgiel nie, rudy nie, jądrówka nie, farmy fotowoltaiczne też nie. W jakim kraju ja żyje? sami wasale! tyrajmy jak osły do końca świata, bo sarenka nie zeżre trawki, w tym miejscu tylko pójdzie 2 km dalej. Równia pochyła w dół.