Naukowy miesięcznik o charakterze międzynarodowym Elsevier, który ma swoje biura również w Polsce, w styczniowym numerze prezentuje badania nad stanem termicznym planety, na której mieszkamy.
Nie wdając się na wstępie w szczegóły tych badań, trzeba podkreślić ich wiarygodność, która wypływa, z ich zgodności z elementarnymi prawami fizyki i powszechnym jej zrozumieniem. Ziemia traci swoje zasoby energii i ciepła, choćby przez wybuchy wulkanów, ruchy tektoniczne, czy trzęsienia ziemi.
Jak Mars lub Merkury
Autorzy tej pracy piszą, ze nasza planeta, która uformowała się około 4,5 miliarda lat temu, od tego czasu powoli chłodzi się od wewnątrz z powodu procesu wymiany ciepła, ponieważ z jej wnętrza uwalniane są ogromne jego ilości na powierzchnię, poprzez konwekcję płaszcza i szereg działań tektonicznych. Twierdzą oni. że stopione wnętrze Ziemi stygnie w szybszym tempie niż wcześniej przewidywano i ostrzegają, że nasza planeta może stać się jałową skałą, taką jak Mars lub Merkury.
Szwajcarskie badania
Zbadano przewodność cieplną minerałów, które tworzą granicę między zewnętrznym jądrem żelazowo-niklowym Ziemi a dolnym płaszczem płynnym. Badali oni przewodność minerału, który rozdziela obie te strefy. Jest nim brydgmait.
Zespół kierowany przez profesora eksperymentalnej fizyki minerałów Motohiko Murakami z ETH Zurich w Szwajcarii (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich) oraz jego kolegów z Carnegie Institution for Science opracował zaawansowany system pomiarowy. Napromieniowali oni pojedynczy kryształ brydgmaitu za pomocą impulsowych laserów, aby zmierzyć jego przewodność cieplną w laboratorium, w warunkach ciśnienia i temperatury symulujących te panujące we wnętrzu Ziemi.
Odkryli, że przewodność cieplna w masie na granicy rdzeń-płaszcz staje się 1,5 razy wyższa niż konwencjonalnie zakładana wartość, co zapewnia wyższy przepływ ciepła z rdzenia, a tym samym silniejszą konwekcję w płaszczu niż oczekiwano. Wyniki sugerują, że płaszcz jest znacznie wydajniej chłodzony.
Nie wiemy, jak szybko?
Pozostaje pytanie, jak szybko Ziemia się ochładza. Kierownik tego zespołu naukowego Motohiko Murakami powiedział, że „Nasze wyniki mogą dać nam nowe spojrzenie na ewolucję dynamiki Ziemi… Sugerują, że Ziemia, podobnie jak inne skaliste planety Merkury i Mars, stygnie i przestanie być aktywna znacznie szybciej niż oczekiwano”. Zaznaczył jednak, że: „Wciąż nie wiemy wystarczająco dużo o tego rodzaju wydarzeniach, aby określić ich czas”.
Śmiertelny cios
Badania szwajcarskich uczonych wydają się być śmiertelnym ciosem dla tak popularnej wśród polityków teorii ocieplenia klimatu. Ta ostania będzie broniona z coraz mniejszym przekonaniem. Pogląd ten wydaje się być coraz bardziej popularny, gdyż informacje o postępującym chłodzeniu się Ziemi podały najważniejsze agencje informacyjne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.