- W Polsce obserwujemy stały spadek liczby gniazdujących par bocianów – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka i Ludzie ADAM ZBYRYT, doktorant w Katedrze Ekologii Ewolucyjnej i Fizjologicznej Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
Mamy dużo lasów, terenów zielonych i rolniczych. Jak to wpływa na populację ptaków?
Wyniki monitoringu ptaków krajobrazu rolniczego nie pozostawiają złudzeń – ich liczebność spada drastycznie. Wśród nich najbardziej zagrożone są: czajka, kulik wielki, przepiórka, turkawka, derkacz, gawron. To grupa ptaków, która najsilniej doświadcza zmian zachodzących w rolnictwie oraz globalnych zmian klimatu. Inaczej wygląda trend liczebności pospolitych ptaków leśnych, który od wielu lat umiarkowanie rośnie. Nie znamy dokładnych przyczyn tego zjawiska.
Najpopularniejszy ptak w Polsce to….
Najliczniejsze ptaki w Polsce to skowronek, zięba i wróbel. Największe skupiska najciekawszych i najrzadszych gatunków ptaków występuje w Polsce na obszarach Natura 2000 powołanych do ochrony tej grupy zwierząt, a zwłaszcza u wybrzeży Bałtyku, dolinie Odry, Bugu, Narwi, Biebrzy, Tatrach, Bieszczadach, Sudetach, stawach w Miliczu, Puszczach: Augustowskiej, Knyszyńskiej, Białowieskiej, Kampinoskiej i na Lubelszczyźnie.
Śląsk ze względu na to, że leży na południu kraju, gdzie jest relatywnie cieplej niż na północy, z wieloma zapadliskami wypełnionymi wodą, jest terenem bardzo atrakcyjnym dla ptaków. Coraz więcej ich zimuje i zalatuje z południa. Z tego względu można tu zobaczyć wiele rzadkich gatunków, niekiedy nawet więcej niż w dzikich ostępach północno-wschodniej Polski.
O które ptaki, ze względu na spadającą ich populację, powinniśmy się najbardziej zatroszczyć?
Paradoksalnie o te średnio liczne. Dlaczego? Ponieważ, inwestując stosunkowo niewiele czasu i środków mamy szanse uratować je od zagłady. Ich ochrona jest najefektywniejsza. Zazwyczaj są to gatunki dość szeroko rozpowszechnione, a to wszystko sprawia, że ich rola w ekosystemie jest ogromna, gdyż są powiązane z wieloma innymi elementami. Zniknięcie takich gatunków może powodować bardzo drastyczne zmiany.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A do wiosny coraz bliżej i będzie nie tylko słonecznie , ale też weselej dzięki śpiewającym ptakom