Miniony rok był pełen wyzwań dla gospodarki: kryzys energetyczny, pandemia i rozruch po wywołanym nią zastoju, rekordy cen gazu i EU ETS, trudne do wypełnienia wymogi unijnego Zielonego Ładu, ale też nieoczekiwanie duży wzrost gospodarczy, szybki powrót rynku pracy do normalności. Jak sobie z tym poradziliśmy? Co ważnego wydarzyło się w górnictwie i energetyce? Jakie największe wyzwania czekają nas w tych branżach w rozpoczynającym się 2022 roku?
Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do przedstawicieli reprezentujących różne instytucje i branże, bo gospodarka to naczynia połączone. Aby mieć pełny obraz tego, co się wydarzyło i co jest przed nami, trzeba spojrzeć możliwie jak najszerzej.
Łatwo na pewno nie będzie, bo zwłaszcza przed górnictwem, energetyką, szeroko pojętym przemysłem energochłonnym stoją ogromne wyzwania. Jeśli te branże sobie z nimi nie poradzą, to odczujemy to wszyscy w naszych portfelach i na kontach bankowych.
Zapraszamy do zapoznania się z opiniami ekspertów. Swoimi spostrzeżeniami dzieli się ANNA HETMAN, przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, prezydent Jastrzębia-Zdroju:
– Głównymi i niemilknącymi tematami dla gmin górniczych w ostatnim roku były szeroko rozumiana transformacja energetyczna, sprawiedliwa transformacja i zielona gospodarka regionów węglowych.
Współpraca wielu stron tego procesu powoli nabiera rozpędu, posiadamy coraz więcej usystematyzowanej wiedzy o całym mechanizmie sprawiedliwej transformacji, możliwościach pozyskiwania funduszy, wymogów, które warunkują finansowanie tego procesu. Intensywność działań została jednak w znacznym stopniu ograniczona przez panującą sytuację epidemiczną. Wiele spotkań musiało odbyć się w formie zdalnej. Nie znamy też jeszcze szczegółowych kryteriów dla poszczególnych programów i instytucji, które będą dzieliły środkami finansowymi.
Mimo wszystko rok 2021 obfitował w wiele spotkań, konsultacji, rozmów i debat.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce aktywnie uczestniczyli w obradach podkomisji sejmowej ds. sprawiedliwej transformacji, byli jednymi ze współinicjatorów powołania Śląskiego Okrągłego Stołu ds. transformacji energetycznej oraz brali udział we wszystkich kluczowych spotkaniach i konsultacjach dotyczących tematu transformacji.
Ważnym elementem naszych działań było lobbowanie w kręgach sejmowych i rządowych na rzecz zmian legislacyjnych, które ułatwiłyby przeprowadzenie procesu transformacji w regionie. SGGP zorganizowało także konferencję gmin górniczych, podczas której debatowano o najważniejszych dla samorządów zagadnieniach.
W nowym roku będziemy dalej skupiać swoje działania na jak najlepszym przygotowaniu samorządów górniczych do nieuchronnie nadchodzących zmian. Chcemy kontynuować współpracę z czołowymi przedstawicielami Komisji Europejskiej, polskiego rządu, środowisk naukowych, sektora biznesu oraz reprezentantami lokalnej społeczności. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że sukces procesu zmian w dużym stopniu zależy od współpracy wszystkich grup interesariuszy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.